Sign in to follow this  
Followers 0
sergiu_md85

probleme pompa de injectie,cumpar alta...?

5 posts in this topic

Buna ziua tuturor volvistilor!!!

Am o problema cu pompa de injectie la un volvo s40,1.9 td din 98,90 cp

,dimineata imi clantane si scoate fum alb,si dupa ce se incalzeste imi cad turatiile la 500rot/min,trage ffff geu.Am vb cu mai multi mecanici si mi-or zis ca e pompa de injecti,dar pe tester imi arata ca este bobina de la injectoul care controleaza fluxul de motorina(injectorul pilot),de schimbat injectorul nu l-am schimbat,dar nici pompa nu am facut-o de mers merge dar cu un clantanit si subturata zici ca ma trage inapoi ....as vrea sa afflu parerile voastre inainte sa ma apuc sa fac ceva...va rog sa -mi dati un sfat....sunt din oradea dar pe aici is ffffffff slabi mecanici si pompisti,daca credeti ca este pompa dati-mi ceva preturi si la pompa si la injector,second numai sa fie functionale si compatibile....

Astept raspunsurile ,va multumesc!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Atunci e clar injectorul pilot, schimba-l dupa care vezi ce si cum . Aceiasi problema e la multe marci .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Atunci e clar injectorul pilot, schimba-l dupa care vezi ce si cum . Aceiasi problema e la multe marci .

De schimbat il schimb,dar stii cumva care sunt 'simptomele' daca cumva e de la injectoul pilot?

Multi zic ca e de la injectie,pentru ca cand shimb din prima in a doua viteza cam ma trage in spate,se'neaca un pic,ce parere aveti....?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Avansul este reglat in functie de ce informatii ofera injectorul cu senzor, daca informatia nu este una corecta atunci avansul este razna, motorul tacane si scoate fum alb .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0