sergiu_md85

intrebare injector pilot....?

9 posts in this topic

Vreau sa pun un injector nou pe un volvo s40 1998,1.9 td intercooler,90 cp,vreau sa va intreb poate ati mai avut surprize de genu,cat este pesiunea pe fiecare injector?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai la motorul tau nu (cred ca) trebuie calibrat(cu ajutorul unui computer).

Presiunea ,undeva la 200 bari ,daca nu mai mult:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai la motorul tau nu (cred ca) trebuie calibrat(cu ajutorul unui computer).

Presiunea ,undeva la 200 bari ,daca nu mai mult:)

bine am inteles,dar care este sigur ca tre sa=l pun pe motor si mec la care merg eu are aparatul cu care se masoare dar nu stie care sunt parametri...deci mi-ar trebui un raspuns concret....multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu zic sa schimbi mecanicul pana gasesti unul care sa stie cat trebuie sa fie presiunea .

Injectorul deschide la 190 bar . Iar de functionat functioneaza intre 191 bar si 201 bar .

Share this post


Link to post
Share on other sites

A si inca ceva, nu mai bine schimbi decat duza injectorului? De ce sa schimbi tot injectorul ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

A si inca ceva, nu mai bine schimbi decat duza injectorului? De ce sa schimbi tot injectorul ?

deci se poate schimba numai bobina ,adica senzorul?De aceea te intreb pentruca acuma 3 luni le-am verificat la aparat si erau bune ,dar am fost la teste si mi-au zis ca este bobina de la injectorul pilot,deci se poate schimba acel senzor?daca da dami te rog un site sau un cod de piesa ca sa stiu sa-l comand,ca am incercat sa-l schimb da ii fffffff scump 400 ron second-hand,deci tot busit....te rog daca imi poti raspunde iti raman dator....

Share this post


Link to post
Share on other sites

DAca seamana cu asta poti incerca sa l cumperi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

DAca seamana cu asta poti incerca sa l cumperi.

nu,dar oricum mersi foarte mult de raspuns....la el ii dus senzorul(bobina care masoara fluxul si cantitatea de motorina de care are nevoie motorul),o sa-i fac o poza maine si o s-o postez aici....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai daca este senzorul dus de ce intrebi de presiune ? De obicei se schimba cu unul nou daca vrei sa te tina .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now