Guest Mustangul

Salut Tuturor

4 posts in this topic

Ma bucur ca am sosit si eu in comunitate!

va doresc tuturor la multi ani si sanatate -- inca se poate... :)

zilele acestea, mi s-a aprins lampa de service... Inainte de ultima revizie la reprezentanta, am apucat in sfarsit sa citesc cartea masinutzei. si ce am descoperit, ca reviziile asa cum le recomanda Volvo, sunt la 20000km, si ca in Ro, se fac la 10000km. asta inseamna ca platesc intretinerea dublu, fata de normal... sunt curios cat costa o revizie in Germania (sa nu zic Suedia...)

Am cerut "domnilor" de la "reprezentanta" sa mi-o programeze, asa cum scrie suedezu' la carte...

dupa 10000 km, surpriza... s-a aprins beculetzu.

am zis, apoi ca trebuie sa fac ceva sa nu le mai dau bani la oamenii care imi baga mina in buzunar fara acordul meu ;-) si am inceput sa fiu atent.

Am vazut pe un V70 un abtibild cu adresa de web si iata-ma alaturi de Dumneavoastra (voi).

sunt fericit acum ca nu sunt singur (am citit sentimente similare ca ale mele printre randurile forumului)

vreo idee legata de cum sa prelungesc perioada pana la prima revizie?

cu bine tuturor,

Musi

[attachmini=#][attachurl=#][attach=#]%7Boption%7D

post-0-12877845753827_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut si bine-ai venit printre noi Mustangule ;)

Gasesti aici procedura de resetare a Service Light-ului

http://www.volvo-club.ro/forum/index.php/topic,33.0.html

Masina e pre-programata din fabrica la un interval fix sa-ti reaminteasca sa ii faci revizia. Tu poti sa o faci si la 5000 si la 50.000, beculetul tot se va aprinde din x in x km, unde x poate fi intre 10.000 si 30.000km mi se pare.

Conditiile "normale" din Suedia si Germania inseamna fara praf si start-stop conditions cum avem in Bucuresti. Acolo se merg 700km "dintr-o bucata", si e normal ca reviziile sa fie facute mai rar. Aici dupa 7000km uleiul e negru, ca sa nu mai spunem ca uleiurile sunt produse si impachetate in cine stie ce fabrici ce nu vad lumina soarelui.

Bafta si sa stapanesti sanatos masinuta ! Ai luat-o de noua ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna seara si multumesc pentru raspunsul Prompt!

pe Mrs. V, a se citi "Misiz Vii" :) cei de unde lucrez, mi-au luat-o ca masina de firma... dupa care dupa ce a petrecut 4 ani mi-au vandut-o mie. Acum are aproximativ 80000, toti facuti de noi...

suntem foarte fericiti cu ea, acuma, de vre-un an este a noastra - mai exact a Nevestei mele... :)

Hmmm, adica sa inteleg din ce zici tu, ca e recomandabil sa-i fac totusi revizia? Masina asta a fost intretinuta ca o regina... toate reviziile la timp, numai cu piese originale facute la reprezentanta... Crezi tu ca uleiul ala Castrol de la reprezentanta se inegreste dupa 7000? uite m-ai facut curios, o sa ma uit... cum poti sa stii ca e uzat?

daca este sa-mi fac revizia altundeva decat reprezentanta, poti sa recomanzi ceva? stiu baietii aia ce trebuie sa faca la 80000?

cu bine si multumesc inca odata tuturor,

Musi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hai sa continuam te rog discutia in sectiunea S/V40 ca sa pastram forumul "curat". Multam ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now