LeChuck

camasa injector

10 posts in this topic

daca stie cineva cum se scoate camasa de injector din chiuloasa sa-mi spuna si mie repde. e urgent si este vorba despre un motor de isuzu 3.0 diesel.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din cate stiu eu, injectorul este prins cu suruburi, cu clema de prindere(tot cu suruburi, sau este infiletat. Nu inteleg, cum adica sa scoti camasa injectorului din chiuloasa?Te referi la camera de injectie (antecamera)?sau la injector, ca piesa?

Share this post


Link to post
Share on other sites

este un motor experiment, cu un sistem de injectie foarte complicat. in chiuloasa ramane o chestie ca o bucsa din aluminiu. in fine... eu i-am zis camasa, ca altfel nu stiu cum sa-i zic, nici eu nu am mai vazut.

Edited by LeChuck

Share this post


Link to post
Share on other sites

Apoi, daca e un motor experiment, tu stai in fata lui, si nu intelegi, noi astia care n-am vazut..... ::) Dar, are rost sa scoti afara acea bucsa?La ce te ajuta?

Apropo, de aia imi plac mie motoarele clasice...cu un ciocan,un patent, niste sarma si ceva silicon, te duci oriude cu motorul... :headbang:

Share this post


Link to post
Share on other sites

este fisurata si intra apa in motor. avem alta de schim tomcmai din acest motiv.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu ai posibilitatea de a o scoate mecanic?Presa? Spray pentru rugina(lubrifiant,gen wd40)si rabdare....Eventual, prin tratare diferentiata cu temperatura?Ceva de genul asta? http://www.maplin.co...?c=so&u=strat15

Share this post


Link to post
Share on other sites

mersi de sfat, sa vedem pe unde gasesc asa ceva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pentru cei curiosi care a fost deznodamantul:

Problema s-a rezolvat folosind metoda din videoclip.

Numai ca noi nu le-am sudat, ci am taiat filet de 20 la interior si am bagat surub. ;D

It works! :thumright:

Edited by LeChuck

Share this post


Link to post
Share on other sites

Felicitari pentru solutie, a fost clipul care v-a dat solutia?Sau dupa asta v-ati dat seama...

Share this post


Link to post
Share on other sites

principiul de extragere, cu greutatea aia culisanta, da.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now