ggaby

balans exagerat dupa schimbarea amortizoarelor spate

13 posts in this topic

Va salut pe toti, de vreo cateva zile am schimbat telescoapele pe spate cu unele noi. Acuma masina sta perfect in curbe dar are o topaiala/balans la denivelari de ma omoara. Cand trec peste valuri, denivelari (nu gropi) masina parca salta, danseaza. In gropi se comporta normal, nu-mi da senzatia de balans. Asta numai decand am schimbat telescoapele. Inainte nu facea asa. Are cineva vreo idee de la ce ar putea fi. Sa fi montat invers flansa, ca se poate pune in 2 feluri pentru ca flansa nu sta perpendicular pe amortizor, are o mica inclinatie. Problema este ca nu mai tin minte cum era inclinatia, eu am pus-o dupa cum mi s-o parut logic. Daca cineva poate sa faca o poza la baza telescopului unde incepe arcul ca sa vad pe ce parte incepe arcul. Sau daca le-am pus bine trebe facut unghiul de fuga si pe spate?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai pus acelaşi model de amortizoare, ca şi cele pe care le-ai dat jos?

Ai umblat la bara stabilizatoare şi/sau bieletele antiruliu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu am pus acelasi model, am pus de la alt producator, nu sunt OEM (nu stiu exact ce firma din pacate). Nu am umblat la alcteva decat la suspensie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Păi, bara stabilizatoare şi bieletele antiruliu fac parte din sistemul de suspensie.

Greşelile pe care te temi tu că le-ai făcut au alte urmări, cu altă simptomatologie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Atunci inseamna ca le-am montat corespunzator. Daca stii spune-mi te rog care sunt urmarile montarii gresite a flansei, adica invers. Nici la bara stabilizatoare nici la antirului nu am umblat, doar amortizorul l-am dat jos, nici nu am desfacut antiruliul. Amortizoarele vechi mergeau foarte usor, impingeam tija usor de tot si revenea foarte incet. In schimb cele noi le impingeam greu si reveneau mult mai repede. Acuma masina are o tenta de sport, simte orice denivelare, sa fi luat oare amortizoare sport?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vezi ca tu mai ai niste tendoane acolo din care se regleaza unghiul de cadere. Daca alea sunt terminate, poti pati ce spui tu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Yep... si mie-mi fugea de fund cand treceam peste canale... Si de-acolo era.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu are deloc joc, nu sunt urme ca ar fi pe duca tirantii. Cu amortizoarele vechi aveam impresia ca fuge o idee, dar acuma cu amortizoarele noi nu mai am impresia ca fuge dar danseaza. Pe partea dreapta posibil sa fie dus un tirant pentru ca se aude si un poc cand trec peste un limitator de viteza. Trebe sa demontez tirantii si sa vad cum arata bucsele din ei. Oare poate sa fie si de la cauciucuri, pentru ca am talon de 60 in loc de 55, am vazut ca s-a mai discutat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca daca vrei sa vezi ceva concret mergi la un stand ITP si fa un test de bucsaraie / amortizoare (sa ti-o hâţâne/balangane pe bacurile acelea hidraulice). O sa vezi de sub ea ce se intampla mult mai usor decat sa schimbi aiurea piese.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din ce spui tu , ai inlocuit amortizoarele vechi care nu mai lucrau de loc cu alte amortizoare noi care probabil sint pentru o masina mai grea si de aceea simti toate denivelarile . Daca incarci masina cu trei persoane in spate si eventual si ceva bagaje , si masina nu mai topaie , inseamna ca am avut dreptate ... Acum sa iei alte amortizoare mai moi si sa le schimbi din nou , nu cred ca o sa o faci, asa ca asteapta sa treaca timpul si o sa te obisnuiesti cu ele. Nu cred ca ai facut vre-o greseala la montaj ...

Edited by lucian.1950

Share this post


Link to post
Share on other sites

Te salut !

Aceasta problema a disparut dupa ce am facut geometria spate la un centru autorizat RAR. unghi de cadere + unghi de fuga !

Reglarea unghiurilor rezolva , cred , si problema ta !

Succes !

BUGA , Alin BUGA

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now