Gabb40

Piese necesare pentru revizie 70000 km Volvo S40 2005 1.6 benzina

9 posts in this topic

Mi-a aparut si mie mesajul pentru revizie!

Din cate am vazut pe forum, acesta apare dupa 20000 km, deci ar trebui schimbate:

1.Filtrul de aer

2.Filtrul de ulei

3.Filtrul de combustibil? (pe acesta nu stiu unde sa-l gasesc si ce model e. In VADIS imi arata un carbon filter cod 8621484, care ar fi undeva sub masina, dar ar mai fi si un filtru rotund tot de combustibil. Daca stie cineva, va rog sa ma ajutati!)

4.Ulei de motor. (Eu m-am gandit la un Castrol SLX Longtech 0w30 sau 0w40, dar nu am cumparat inca nimic)

Motorul este B4164S3.

Masina e second hand, o am cam de vreo doua luni si nu am avut probleme cu ea.

As vrea sa stiu daca mai trebuie ceva schimbat inainte de a merge la service, sau poate o sa incerc sa le schimb eu singur, daca nu este greu!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Depinde de revizie,din cate stiu se schimba si filtre la revizie.Filtru de combustibil e pe alimentarea din rezervor,pe langa puntea spate.

Eu am renuntat pentru ca la 100 000 costa 1600 de ron si nu imi inlocuia nimic decat stergea anuntul de service.

Share this post


Link to post
Share on other sites

1). Il poti schimba singur, mi se pare ca e cilindric

2). Filtru de ulei - aici iti recomand service daca nu ai scule

3). Nu cred ca ai :) Mai mult detalii la Roberto, nici el n-are.

4). SLX Professional 0W30 for Volvo Cars.

Mai e de verificat placute, antigel, ca vine iarna, lichid de frana... Ultimele doua tot la service.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc pentru raspunsurile prompte!

Filtrul de aer cred ca e paralelipipedic (dupa codul din VADIS)

Ulei Castrol SLX Professional 0w30 for Volvo Cars am gasit la un magazin in Constanta la pretul de 72 lei/litru

Cureaua de distributie la cati km se schimba? In maintenance am vazut ca la 140000 km. E posibil sa tina atat?

Filtrele ar trebui sa fie MANN toate?

Carbon filter-ul trebuie schimbat la un anumit nr. de km sau doar daca motorul incepe sa "dea in nas"?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cureaua la 80.000 jos cu ea... exista o gramada de discutii pe tema asta, poti folosi "search"-ul.

Filtrele MANN sau MAHLE. Amandoua sunt la fel de bune, procura de unde iti e mai ok financiar.

Carbon filter-ul este doar de recuperare a gazelor din rezervor. Nu se schimba. Asta daca vorbesti de "Carbon canister"

Daca vorbesti de FILTRUL DE POLEN (cu carbon activ), acela se schimba la fiecare revizie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca este vorba despre cel de polen si in functie de regiune il poti schimba de pe la 10 pana pe la max 15mii.Cel de aer fiind si cel mai usor de schimbat eu il tin max 10mii pt ca ii destul de nasol daca nu trece aerul cum trebuie.La restu nu ma bag ca nu am benzina

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am fost pe la mai multe magazine de piese auto in Constanta si am vazut la un singur magazin ulei Castrol SLX Professional longtec for Volvo Cars, la pretul de 72 de lei/ litru.

Stie cineva de unde pot sa cumpar ulei si filtre mai ieftin? Vreun link?

M-ar interesa filtrul de aer (part.no. 8683561) si filtrul de ulei (part. no. 30711616)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gabi, ai PM de la mine...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da. La Kamsas. Reprezentanta Volvo din Constanta. E 53lei/litru. Mai ieftin nu gasesti nicaieri.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now