Sign in to follow this  
Followers 0
cristiann

deschidere porbagaj

8 posts in this topic

Salut.

Nu se mai deschide porbagajul decăt cu cheie. Cănd apas pe butonul de deschidere din telecomandă se aude un clic acolo în spate la tablou de siguraţe în stânga spate. La fel se aude şi dacă apăs pe mânerul de la portbagaj. Poate fi o siguranţă arsă, releu ceva mai grav?

Menţionez că nu arată nici o eroare

Edited by cristiann

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai ai noroc ca se mai deschide cu cheia ... daca nu-ti arata nimic la diagnoza este probabil ceva mecanic , rupt sau sarit de la locul lui . Sfatul meu este sa desfaci cit mai repede capitonajul sa vezi despre ce e vorba si sa repari ... sa nu patesti ca alti colegi care nu=l mai pot deschide deloc.

Vezi ca ai un topic ceva mai incolo tot cu un portbagaj blocat... poate te ajuta patania lui !!!

Edited by lucian.1950

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am schimbat siguranta si s-a ars din nou. Unde ar trebui sa caut buba?

Share this post


Link to post
Share on other sites

La cablajul care duce din caroserie spre capota portbagajului.La a mea stiu ca e problema comuna deoarece de la atata inchis/deschis se rod cablurile la interior si se ajunge in situatii de genul.Unde mai pui ca la S40/V50 nu ai nici unde sa bagi cheia. :mellow:

Incepe de acolo,e ceva in scurt daca iti arde siguranta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut

Nu ştiu unde să mai caut. Tot arde siguranţa.

Am verificat tot cablul cm cu cm de la tablou până la mecanismul de inchidere. Nu am văzut nici un fir ros. Am desfacut sistemul pe care apeşi pentru a deschide portbagajul precum şi mecanismul de pe usa portbagaj şi nu am descoperit nimic.Dacă apăs pe butonul din telecomandă sau pe mâner se aude un clic la tabloul de siguranţe - probabil releul.

Posibil să fie partea electrică de pe mecanismil de închidere?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Problema rezolvata. A fost cablul intrerupt in interior acolo unde este balamaua de la portbagaj. Am fost la electrician si a probat firul cu un aparat de masura si a gasit hiba. Am inlocuit cablul si acum functioneaza. Multumesc pentru sfaturi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Recunosc ai avut dreptate. Cand am vazut ca firul la exterior e ok m-am gandit sa nu fie motorasul.E bine cand totul se termina cu bine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0