myS40

AJUTORRRRRRRR : ma omoara masinuta cu probleme ei

5 posts in this topic

  Va salut,

  Am fost atazi de dimineata la volvo sa-mi schim un senzor de presiune in rampa 21 mil, fiindca se oprea motorul in mers.

  Inainte de sarbatori am pus masina pe tester si mi-ai comunicat sa schimb urmatoarele piese:

        1. Senzor presiune in rampa

        2. Valva control pompa de injectie       

        3. Valva EGR

        4. valva control turbina

  Am schimbat-o pe prima si tot se opreste, am zis le se schimb pe rand sa nu arunc toti banii deodata.

    Voi ce credeti ca ar mai trebui schimbat din cele enumerate.

    A mai patit cineva sau a auzit problema cu opritul motorului in mers si variatia de turatie la relanti?????

    Daca stiti de la ce poate fii astept raspunsuri de la voi.

    Va multumesc!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Unele din motivele pt. care urasc dieselul se releva aici...

Vai, consuma cu 3 litri mai putin, vai, e mai ieftina motorina (bine, asta pica in curand :) ), etc.

VAX-uri!!! Pentru firma de curierat de fac sute de km zilnic, da. Pentru familie...

Dupa ce ca faci ca tractorul pe strada, dupa ce ca PUTE, dupa ce ca se plafoneaza la 4000 rmp, cand incep sa iti pice... Platesti de iti sar capacele... :(

Revenind la tine:

Constatarea aia o ai in scris? Ca daca da, cere-le banii inapoi pt. piesa care ai schimbat-o degeba.  >:(

Share this post


Link to post
Share on other sites

    Degeaba face asta pentru ca sunt smecheri cei de la reprezentanta si i-au dat sa schimbe 4 repere, nu unul !!! Asa ca daca nu e unul, e celalalt, daca nici ala nu e, pana nu le schimba pe toate 4 n-are ce le face :( Abia daca schimba tot ce i-au zis ei poate lua piesele (atat cele de pe masina cat si cele din portbagaj) si sa le dea cu ele in cap.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bogdane, ce-ai mai rezolvat cu opritul ?!

Share this post


Link to post
Share on other sites

  Astept sa merg saptamana viitoare la un alt service sa o pun si acolo pe tester sa vad ce zic si oamenii aceia.

  Nu vreau sa mai schimb piese degeaba deja am schimbat-o pe aia de 2100 ron degeaba,

  Sunt in asteptare,,  Ma plimb cu nova deocamdata.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now