alex_ioan

volvo v40 din 1998 , 1,6 benzina

11 posts in this topic

Am o problema foarte ...ciudata : am cumparat o masina adusa din Suedia si care are geamurile de la usile spate fumurii - ionizate , iar mai in spate geamurile laterale si cel din spate au folie pe ele .La RAR in decembrie anul trecut nimeni nu mi-a zis nimic de ele , ca acum sa fiu oprit de politie si sa mi se ceara acte pentru cele scrise mai sus . Noroc ca agentul a fost intelegator si m-a indrumat sa merg de urgenta la RAR . Ok , m-am dus la RAR acolo au verificat cu aparatul daca partea mai inchisa este conform normelor , au zis ca se incadreaza , numai ca ei nu imi pot da nimic la mina .M-am gindit sa merg la o firma care pune folii si sa le cer un act constatator cum ca ce am pe masina corespunde ...

Daca este cineva in masura sa imi scrie un sfat , ai multumesc anticipat .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Misiune indeplinita : atentie , daca aveti o situatie similara ca a mea , mergeti de urgenta la o firma care pune folii pe geamuri si solicitati un - certificat de conformitate - cereti ca pe linga acel act sa va puna si abtibildurile pe geamurile respective sa nu aveti treaba cu politia .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut , trebuie sa imi schimb distributia si as vrea sa vad citeva pareri ale unor colegi care imi pot da un sfat ce sa cumpar , ce marca sa fie , sa cumpar un kit sau separat piesele ? Am inteles ca si pompa de apa trebuie schimbata ? Multumesc anticipat .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Crede-ma ca e plin forumul de informatii si recomandari pe tema asta, trebuie doar sa iti doresti sa cauti.

Eu recomand ContiTech curelele + INA rolele + HEPU pompa de apa.

Vezi ce recomanda si altii si iei singur o decizie, e masina ta...

Numai bine !

Share this post


Link to post
Share on other sites

sau kit INA

+pompa hepu

ii ok si asta

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kitul INA are curea Gates inauntru daca stiu eu bine, si daca le aduni pe bucati tot acolo iesi ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

kitul ina are curea INA(eu ce aveam pe v40 inainte era ina si mai scria si Volvo)

sau macar asa a fost la ultimele (ina made in uk ;inclusiv la volvo 1,6 d din 2009)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Filtru UFI in cutie de MANN, rulment KOYO sau SKF in cutie de FAG sau IPD, curea INA care e de fapt CONTI (INA - grupul Schaeffler NU FACE CURELE, ci doar RULMENTI), traiasca globalizareaaaaaaaa !!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Te sperii cate vezi

la 244 am schimbat 4 termostate wahler ;behr ; valeo ;si gates

din cauza acestora se incalzea

acum am pus ala original w din motorul de pe 940 s culmea sta la 85 gade :)si vai de capul lui cum arata

Dar pe curea era scris INA

restul nu stiu

Edited by volvo 244

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut , multumesc mult pentru raspunsurile date , inca nu am cumparat nimic , dar sigur o sa va scriu ce am pus . Un prieten care are opel si e mecanic , mi-a recomandat un kit bosh , a folosit cineva un astfel de kit , sau stie cineva ce contine ?

Care placute de frina sint mai bune : cele cu insertie metalica sau de cupru ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now