Guest livium

nu vrea nimeni sa ma ajute

10 posts in this topic

cum pot sa scot sau sa verific tremometrul exterior la v40 19 2001. multumesc ??? ??? ???::)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

De unde ai tras concluzia ca nu vrea nimeni sa te ajute ?

Pai de verificat mie mi se pare ca e destul de usor. Mergi cu masina si asculti la stiri cite grade sint afara. Daca termometrul tau arata in jur de valoarea anuntata e ok nu ?

Daca diferenta e prea mare => are o buba.

Sau poate te referi la altfel de verificare si nu-mi dau eu seama ?

Bafta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

cauti un termometru banal si vezi care este  temperatura exterioara la un momentdat, vezi daca indica la fel ca cel din dotarea masinii. Nu stiu daca este o idee buna sa ne luam dupa astia de la meteo, dar este si asta o solutie in lipsa altui termometru  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Apropos, in Bucuresti sunt cateva termometre-ceas postate pe anumite "bulivarde", daca nu sunt incalzite de razele solare, ar trebui sa indice temperatura exterioara reala. Nu stiu daca sunt si in Braila, dar cred ca sunt si acolo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ca sa nu mai spun ca daca esti in trafic bara la bara, tzeava de esapament a celui din fata iti incalzeste tie bara si-ti poate da peste cap termometrul cu pana la 5-6 grade. Tocmai pentru ca este pus acolo. La masinile mai noi sunt pusi in oglinzi senzorii si se calculeaza o medie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

De acord cu voi legat de mersul bara la bara si cu faptul ca valorile anuntate de meteo nu sint cele exacte ( sau mai degraba nu se potrivesc cu conditiile de oras, cel putin in Bucuresti ).

Dar este o metoda foarte simpla si la indemina. Daca diferentele sint in jur de 2 grade, cred ca totul e in regula. Altfel, trebuie verificat prin alte metode mai "costisitoare" ( daca nu financiare, cel putin ca efort ).

Cel putin la mine se aplica "metoda" asta chiar si cind stau in trafic ( deh Bucuresti ).

Liviu, pina la urma care este de fapt problema ? Nu-ti dai seama daca temperatura exterioara este masurata corect sau ai constatat ca este masurata eronat si vrei sa stii cum poti sa verifici acel senzor de temperatura ( in cazul asta este o alta poveste ) ?

Bafta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

bineinteles ca vreau sa verific senzorul de temperatura ....pentru ca cu diferenta de temperatura e simplu afara iti cade nasul si  in bord vezi 10 grade +

Share this post


Link to post
Share on other sites

Te-ai uitat daca senzorul de temperatura este la locul lui ( cred ca este pe undeva in bara din fata ) ?

Poate e cazut de acolo si-ti masoara temperatura dintr-un loc mai caldut.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stie cineva unde este localizat acest senzor ?

Eu stiu din "folclor" ca este in bara fata, dar nu l-am cautat niciodata si nu pot da indicatii pretioase  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa arata :

[attachimg=1]

Si aici se afla :

[attachimg=2]

post-7-12877845834017_thumb.jpg

post-7-12877845834257_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now