sorin

Cablu capota motor.

14 posts in this topic

In 2 ianuarie frig cam tare in Buc. am ridicat capota si cind sa-o inchid am  ramas cu capota deschisa pt. ca ,cablul nu mai revenea inapoi am fortat un pic si gata sa rupt de la clapeta din interior,cam 45 min.a trebuit sa o pot inchide.Am luat cablu original din Germania,vedem cit cere Primus pt.montaj?

Daca voi avea putin timp liber il montez eu,banuiesc ca trb.demontata bara ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ia-te de manutza cu Budulan... Ieri ii trimiteam PDF-uri sa demoleze masina... ;D

De curiozitate cat a fost cablul din Germ ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu zic sa le dam foc mai repede decat sa schimbam cablul.... Exact la fel am patit si eu. :-\

1. Se demonteaza urechea care actioneaza cablul.

2.Se demonteaza plansa de bord de sub volan.

3.Se demonteaza semnalizatoarele si farurile (toate!!!!!!)

4.Se da jos filtrul de aer!

6.Se demonteaza masca (bara din fata)

7.Se demonteaza protectia de metal din spatele barii.

8.SE MONTEAZA DINAMITA SUB MASINA SI SE DETONEAZA CU INCREDERE!!!! FARA REMUSCARI. :violent5:

Toata treaba asta (montat-demontat) dureaza 8-9 ore si e nevoie de doi oameni. :pain:

CABLUL ORIGINAL E LA FEL DE FRAGIL CA SI CEL VECHI.....La putin frig o sa crape iarasi :( Si costa 170Ron in tara..... :tard:

Eu daca reusesc sa schimb cablul o si vand.... :protest:

Share this post


Link to post
Share on other sites

    Eu zic sa vorbiti cu baiatu' ala care "nu mai recomanda aceasta marca". Si dupa aia sa nu uitati sa ma sunati iar juma' din forum sa va plangetzi ca "cum isi permite sa vorbeasca asa pe un forum Volvo"... ;)

    Cunoscatorii stiu despre ce e vorba  :thefinger:

    PS: Mai astept comenzi de cabluri, inca 2-3 si le bag la promotzie  :toothy2:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chiar, pune 2 cabluri in loc de unul... Sa fie backup... Si daca ala original crapa iar de la frig, adapteaza unu de acceleratie sau de ambriaj de dacie, ca astea sunt invatate cu greul...

PS - Un pret, ceva? :) Dar bagi discount, ca e cu belele... :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cind l-am cumparat  din Germania se epuizase vinduse in o saptamina 13 buc si in toata Germania 146, asa ca am avut un pic de treaba pe acolo si am asteptat pt.ziua urmatoare manopera era 125 eur.Pretul 22eur, pt.cablu.

Daca este asa complicat cu demontatul las pt. cand va fi un pic mai cald,sau o fi un pret bun la Primus vedem maine.Oricum ati vazut pe unde am scos cablu rupt(ultima img).

post-322-12877845812429_thumb.jpg

post-322-12877845817538_thumb.jpg

post-322-12877845820357_thumb.jpg

post-322-12877845823085_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

M-am speriat cam tare ÅŸi sunt hotărât să nu mai umblu la capotă până la primăvară. Nu ÅŸtiu ce voi face când se termină apa din vasul pt ÅŸtergătoare. Cred că mă voi dota cu o sticlă cu apă ÅŸi scot mâna pe geam !

Share this post


Link to post
Share on other sites

vezi sa nu iti inghete apa din sticla. Parca ziceai ceva de dinamita. Recomand ca in sticla sa ai benzina, scapi ieftinache......a, si sa nu uit iti mai trbuie si ceva care sa faca macar o scanteie, daca nu ai bricheta la indemana.  ;D  hai mai baieti, aia este problema ca s-a rupt cablul la capota?? au altii probleme mai arzatoare si nu mai dinamiteaza masina. Apropos, VAND DINAMITA GARANTEZ SATISFACTIE MAXIMA  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am incercat electric cu actuator....Nici o sansa, forta are sa traga cablul (doar bucata de sub capota) dar pur si simplu nu ai loc unde sa montezi actuatorul....SI DA MERITA DINAMITA CA TREBUIE SA DESFACI JUMATATE DE MASINA SA SCHIMBI UN AMARAT DE CABLU :(. Oricum e prost conceput din fabrica , ma refer la "sudura" din capatul cu clapeta. In partea dinspre capota e aceeasi sudura dar forta e 1/2 pentru ca trage de amandoua clapete ale capotei in acelasi timp. Si e si frig ca dracu sa demontezi jumatate de masina, crapa plasticul in draci...  :banghead:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Manopera la Primus pt. schimbat cablu la capota este de max.100ron,foarte bine?si cablu costa 175ron dar nu il au in stoc.Bine ca l-am cumparat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

100Ron cu cablul tau? sau trebuie sa cumperi cablul de la ei? Ca pe mine la un service din Deva m-a trimis la plimbare pe motiv ca lucreaza numai cu piesele lor....Am zis ca ... :pottytrain5: ceva pe piesele lor ca asta e cablu nu cutie de viteza...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am rezolvat si cablul. Din pacate nu am facut poze la operatiune ca era frig ca dracu....Am fost la un strungar care mi-a adaptat un botoias la cablul vechi, a facut un surubel de 3mm, l-a infiletat pe cablu si apoi a sudat. Cablul are o camasa pe el, care se observa dupa ce se demonteaza filtrul de aer, camasa are rolul de ghidaj daca vrei sa inlocuiesti cablul. Am ales varianta sa modific sistemul vechi pt. ca strungarul mi-a explicat ca e prost facut din fabrica cel nou. Este o insertie de aluminiu peste otel, au coeficent de dilatare  la temperatura diferit si nu o sa tina mult....

  Timp de montare-demontare si sudura...4 ore, manopera 50 Ron. Daca se va mai rupe cablul, sigur nu se mai rupe in interior......

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna treaba, asta e, eu il montez pe cel din imag.si mai vedem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now