alinhyw

AJUTOR URGENT!Se opreste motorul.

9 posts in this topic

Buna ziua tuturor.Oameni buni am si eu o mare problema cu volvoul meu un s40 din 2003 motorina.Cand merg pe autostrada dupa 3000 de turatii mi se opreste motorul din senin pur si simplu fara sa se aprinda nici un martor in bord.Trag pe dreapta trebuie sa astept un minut doua dau cheie si pleaca am fost cu ea la un tester si nu sa gasit apsolut nici o eroare.In oras masina se comporta perfect nu se incalzeste mai mult decat trebuie merge ceas nu face apsolut nimic,ei cum am esit cu ea pe audostrada gata apare beleaua.Ce sa fie???????Va rog ajutatima

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut ! Nu am mai auzit pana acum de o astfel de problema ! Daca stai pe loc si o tii turata pe la 3000-3500 de rpm se opreste motorul?

ps: cauze posibile - ori filtru combustibil infundat,

- ori pompa de motorina nu mai functioneaza in parametri,

Zic si eu ! Cam atat de la mine !

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sal! știu ca nu te ajuta cu nimic, dar eu am avut problema asta la o mașina, alta marca, avea doar 2 ani mașina...și nici după 3 vizite la reprezentanta din România (înlocuit pompa motorina, apoi injectoare) nu s-a rezolvat pana nu au venit cei din Germania și au făcut ceva la partea electronica sau softul mașinii...a mea se oprea când acceleram brusc la viteze mai mari, peste 110 km/h

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu am avut aceasta problema la un iveco acolo era o supapa pe galeria de admise care se arsese si a trebuit schimbata numai ca la mine nu se oprea ci pierdea din putere.Dar si dupa ce a schimbato la fel facea daca mergeam mai tare de 140. incearca sa vezi daca ai aceasta supapa si daca e totul ok

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

filtru de motorina a fost schimbat,si eu ma gandesc tot pe la pompa de motorina dar as fi vrut sa aflu sigur caci nu as avea chef sa arunc cu banii aiurea.de pompa de motorina mi-a mai spus si cativa mecanici de pe aici caci atunci cand motorul e in sarcina si fortez ea tre sa bage mai multa motorina si nu baga iar motorul automat se opreste.Acum nu stiu ce sa zic caci ideea e caci pe loc cand o turez peste 3000 de turatii nu se opreste.

Share this post


Link to post
Share on other sites

De la care pompa de motorina ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ia arunca tu un ochi pe la valva de pe pompa de inalte, aceea care "taie" motorina cand ii iei contactul. A mai fost cineva cu problema asta de i se oprea motorul aiurea in mers, sa nu fie tot de-acolo...E cam singura supapa de pe pompa de inalte, pe partea de alimentare la joasa presiune. S-ar putea ca legatura cu viteza sau turatia sa fie pur intamplatoare, 3000rpm poti atinge si in oras in viteza a 2-a :)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna seara. Am si eu problema asta. Intrebarea mea ar fii daca ai reusit, ati reusit sa rezolvati problema asta?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa vada ce ?

Trebuie probat alt regulator de pe o pompa functionala si/sau senzor presiune rampa comuna .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now