pol

Sfaturi achizitie volvo v40

104 posts in this topic

Va multumesc pt ajutor

Intr-adevar , cred ca este vorba de wt. M-am interesat de pret si este undeva pe la 650 ron.

Acum am o alta nelamurire: air-bag-ul volan este acolo, becul din bord se aprinde cind pun contactul si se stinge apoi dar pe plansa bordului in dreptul pasagerului din dreapta nu am vazut nici o inscriptie referitoare la air-bag.Pe stilpii usilor apare, pe fiecare in parte, inscriptia respectiva.

Masina are tempomat, scaune incalzite, geamuri elctrice fata,oglinzi elctrice,stergatoare faruri - ce alte date suplimentare ar trebui pt a afla cite air-baguri are? Este posibil ca plansa de bord sa nu aiba inscriptia? Masina nu pare sa fi avut avarii (doar mici zgirieturi de parcare)

Multumesc pt ajutor in continuare

Share this post


Link to post
Share on other sites

din ce an ii

din 2001 ii standard 6 airbaguri din cate stiu

vezi pe stalpul din stg spate (cum seschizi usa)

trebuie sa ai verificarile airbagurilor

Share this post


Link to post
Share on other sites

volvo244 la mine se afla pe usa din stanga fata.

Share this post


Link to post
Share on other sites

volvo244 la mine se afla pe usa din stanga fata.

al tau ii phase 1 poate la phase 2 au pus mai in spate :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai dreptate!

Le: In urma unei cautari am aflat ca motorul pus pe s/v40 102 si 116 cp poate fi gasit si la Carisma!DA,e vorba de ala de Renault :D.

Edited by lik2008

Share this post


Link to post
Share on other sites
lik2008 te rog sa detaliezi putin ... ce legatura au s/v 40 de 102 cu ( :machinegun: renault )

Share this post


Link to post
Share on other sites

E motorul F9Q.... de pe Renault ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dar,daca ii dai ulei bun,schimbi filtrele la timp nu cred ca vei avea probleme !

Share this post


Link to post
Share on other sites

poi sincer are 245.000 km motorul... si se comporta excelent si foarte silentios... deci cred ca e un motor bun... dar totusi e facut de volvo sau renault?

Share this post


Link to post
Share on other sites

dar totusi e facut de volvo sau renault?

Este facut de Renault!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Andu G daca este asa deja incepe sa nu imi mai placa volvo :rant: URASC RENAULT CEA MAI DE RAHAT MASINA DIN LUME !!!!!!!!!!!!!!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

motoarele de la Renault sunt bunicele, asa se vehicula, ca si dieselul de la Peugeot ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

e... vezi tu, sunt mereu ideeile astea preconcepute. masina e buna, cu toate ca nu are mai mult decat sigla de la volvo, motorul merge bine ai zis la 245000km. macar sunt reali. in italia nu e firesc. :evil6:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chuck la asta o fi reali?Cica a fost masina de ..plimbat :D.

post-312-0-08702200-1328734744_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

da fuga si ia-o!

Share this post


Link to post
Share on other sites

parerea mea este ca daca este un benzinar fabricat pana in 2000, este o achizitie buna, la modele astea nu prea auzi ca sa dus cutia, sau ca sa dus nu stiu ce senzor ii destul de fain ca pe axul cu came nu are variator, si numai ai probleme.

in pricipiu este o masina de nota 8.5 la ceea ce inseamna fiabilitate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Update

Este acelasi motor f9q,dar difera!

De exemplu:

Laguna I 98 cp

-ulei motor 5.5 l

-ulei cutie(manuala) 3.1 l

-lichid frana 1 l

-lichid servo 1.1 l

-antigel 7.5 l

Volvo s/v40 95 cp ("acelasi motor" vorba vine..)

-ulei motor 5.4 l

-ulei cutie 3.4 l

-lichid frana 0.45 l

-lichid servo 0.8 l

-antigel 5 l

Share this post


Link to post
Share on other sites

ai uitat sa ne spui cata apa intra la spalatoru de parbriz, ca sa putem face bilantul fluidelor, pt. a stabili cu o exactitate statistica satisfacatoare diferenta dintre cele doua clase, in intentia de a ne convinge ca cele doua motoare sunt intr-adevar diferite (si) din acest punct de vedere.

:hammer:

Edited by LeChuck

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare,nu s-a scris de mult pe aici dar o fac eu,nu ca un aparator a fiabilitatii sau altor caracteristici ale motoarelor volvo fata de renault,ci ca simplu proprietar proprietar de s40 1.9 102cp.Deci ca prima impresie poate fi motorul de renault dar sa fim seriosi ca nu e 'pur sange',sunt multe chesti schimbate.Am un foarte bun prieten ce e proprietar de magazin piese auto si de multe ori comparam componente de pe motoarele de renault care seamana cu al meu si se vad diferente si un rulmet care e fix ca dimensiune cu al meu difera CALITATEA,deci sunt diferente.DAR nu faptul ca e acelasi motor trebuie sa te ingrijoreze,ca vorba aia cine stie care e o masina autentica in ziua de azi.....Sunt piese importante pe motor de cea mai buna calitate,de ex pompa de injectie e BOCH......Da-i ulei bun si motorina buna,filtre la zi si iti spun ca e foarte bun motorul.La 240k al meu merge ca o pisicuta!! :headbang: :headbang: :headbang: :headbang:

Share this post


Link to post
Share on other sites

E motorul de Renault, si este foarte bun :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

cum vi se pare asta de mai jos ? motorul acela este cel volvo/renault sau cel mitsubishi?

http://suchen.mobile.de/auto-inserat/volvo-s40-volvo-s40-1-8i-comfort-1-a-t%C3%BCv-inspekt-neu-hameln/167909455.html?lang=en&utm_source=DirectMail&utm_medium=textlink&utm_campaign=Recommend_DES

arata atat de bine ca parc'as pleca acum s-o iau

Share this post


Link to post
Share on other sites

dupa schimbator zic ca-i GDI dupa cai putere zic ca-i volvo

dupa schimbator zic ca-i GDI dupa cai putere zic ca-i volvo

masina arata criminal de bine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

cum vi se pare asta de mai jos ? motorul acela este cel volvo/renault sau cel mitsubishi?

http://suchen.mobile...n=Recommend_DES

arata atat de bine ca parc'as pleca acum s-o iau

Una dintre cele mai frumoase s40,pe care le-am vazut pe net.DAR nu as da banii aia pe ea,e benzinar... :glasses9: .DIESEL is my name.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu stiu ca cele cu volan in 3 spite si cu maneta schimbator respectiva sint cu motor mitsubishi ,mai cu seama ca are 1834cmc ( injectie directa ).

Edited by V50Saphir

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu stiu ca cele cu volan in 3 spite si cu maneta schimbator respectiva sint cu motor mitsubishi ,mai cu seama ca are 1834cmc ( injectie directa ).

volan in spite pe modele fabricatie dupa 2003....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now