AdiBurlacescu

Sunete suspecte la puntea/suspensia fata

8 posts in this topic

Salutare,am si eu o nedumerire,de ceva timp,mai exact de cand a inceput perioada rece,cand merg cu masina dimineata cam o ora,aud un sunet ciudat care mi se pare ca vine de la bucsile de la bara stabilizatoare, nu e sunetul de mataie,e scartait,carait,se aude cand merg pe drum denivelat,iar cand pun frana,masina din inertie se lasa putin de fata si atunci iar ceva de genu.Sa fie oare cauciucurile de vina?Pot telescoapele sa faca astfel de sunete in perioada rece?

P.S Dupa ce se 'incalzeste' caroseria sa zic asa nu se mai aude.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pot suna şi amortizoarele, pot suna şi flanşele, pot suna şi pivoţii şi bieletele antiruliu şi bara stabilizatoare şi bucşele şi capetele de bară şi bieletele de direcţie şi suporţii motor dar şi altele... ;D

De data asta, ţi-am făcut şi ţi-am intitulat eu subiectul dar te rog fii mai atent unde postezi!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imi cer scuze pentru postarea gresita.Maine de dimineata am sa ii fac o inspectie mai amanuntita sa vad ce poate fi.Stima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

De obicei pica flansele de la amortizoare.Iar in functie de drumul pe care il faci zi de zi pot urma si altele.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Posibil sa fie si flansele,defapt numa una ca pe una am schimbat-o recent.Costa cat un amortizor... :confused2: .Tot am impresia ca pe timp rece cauciucurile se fac mai rigide si de asta si mentionez ca bucsele de la bara stabilizatoare,alea inferioare,sunt home made adica e dintr-o bucsa taiata in doua nu mai sunt originalele.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Adi cum sa coste o flansa cat un amortizor?Cat dai dat pe una?

Schimba si baraa stabilizatoare daca e cazu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

280 lei mi se pare plus manopera e undeva la 340 lei,sincer mi se pare cam mult,PLUS ca am schimbat-o degeaba,aveam o bataie permanenta,de fapt era telescopul.O sa schimb tot,bara,bucsele si bielete.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stiu ca la S/V 40-urile din prima serie cedeaza bucsele de la bara stabilizatoare si e mare "distractie" sa le schimbi.Zgomotul produs de ele este un "trancanit" infundat.Bara stabilizatoare o schimbi doar daca se rupe sau este foarte uzata in zona bucselor.La mine 850-ul scotea cam aceleasi sunete descrise de tine cand s-a rupt flansa la amortizor si te sfatuiesc sa cauti acolo prima data,la cea pe care nu ai schimbat-o.Succes!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now