Sign in to follow this  
Followers 0
blizzard

far aburit umed interior

6 posts in this topic

Mi se abureste farul drept intr-un mare stil, abur care acum s-a transformat intr-o perdea de picaturi mari de apa... De fiecare data cand o spal ramane asa cateva zile, si mai nou de cand ploua/e umezeala mare in atmosfera numai asa ramane. L-am intors pe toate partile nu pare sa fie fisurat pe nicaieri... aveti idee care este gura de aerisire sa verific daca e infundata ? ca eu nu-mi dau seama sub nici o forma... S40 2008.

Merci mult

am gasit ventilatia are un cot de cauciuc bagat intr-un stut in partea din stanga jos in poza, langa faza lunga cum ar veni...

am scos stutul de cauciuc am bagat un pai am suflat am tras...nu este infundat...

nu stiu ce sa-i mai fac :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe la imbinarea lentilei cu farul intra apa, verifica etanseitatea lentilei introducand farul in apa 2-3 cm cat sa se umezeasca imbinarea, daca se abureste inseamna ca este de acolo .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Datorita sistemului de prindere al farului doar prin lamela acesta nu sta fix si pe drumurile noastre ca n palma trepideaza.problema din cate am inteles este pe la masticul dintre sticla si corpul farului.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mda, la imbinarea lentilei cu farul am gasit (cu greu) o fisura, in corpul farului nu al lentilei, mai subtire decat firul de par, incredibil cum prin chestia aia se aburea asa tare farul. Am turnat niste superglue in fisura dupa ce am uscat farul bine de tot cu aer cald. Am dus masina la spalat, s-a aburit ff putin, sesizabil doar de aproape intr-un colt, era si mai cald afara ce-i drept. Sa vad la urmatoarele spalari si cand o ploua din nou, si poate mai insist cu super glue-ul.

10x

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu prea e bine cu Super Glue, trebuia sa-l lipesti cu silicon sau la cald sa topesti plasticul cu un pistol de lipit/letcon .

SuperGlue este casant si nu rezista bine la diferente mari de temperatura .

Share this post


Link to post
Share on other sites

am avut si eu problema asta acum cateva luni.

se aburea si apoi forma condens in interior cand ploua sau la spalat. nu era chiar neglijabila cantitatea de apa.

in service (Tester Iasi) mi s-a spus ca nu se poate face nimic, ca e rupta o urechiusa de prindere si ca, evident de altfel, trebuie schimbat.

l-am scos eu si l-am tot verificat, nu am gasit fisura dar intre timp problema pare sa se fi rezolvat singura pentru ca apa nu mai intra.

sper ca o sa si tina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0