zack

Senzor aer- Aqs (Air quality sensor)

9 posts in this topic

In caz ca am timp as vrea ca sa umblu la senzorul de calitate a aerului care patrunde din exterior(cel care inchide automat recircularea cand simte aer poluat).Stie cineva unde este situat? O poza/schita mi-ar fi de folos. Multumesc anticipat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Location of the components in the climate control system:

post-820-0-50053100-1323713407_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

AQS vine cuva jos sub stergatoare?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ba da...vine parbrizul si la stergatoare este protectia aia de plastic. trebuie data jos si acolo banuiesc ca este ventilatorul care baga aer in habitaclu si senzorul respectiv.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dai stergatoarele jos cu tot cu brate, demontezi plasticul care acopera motorul stergatoarelor si in stanga vei vedea o rama neagra, acolo este admisia de aer pt ventilatie, deschizi usor trapa si gasesti acolo senzorul . Mai mult ca sigur tu ai modelul nou de senzor care se rasuceste parca .

Oricum nu prea inteleg de ce vrei sa umbli la el, de obicei nu se strica decat modelul vechi (-2003) .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bogdan....stiu ca avea eroare pe tester si as vrea sa il curat. Sa vad cand o sa am timp de el.

ps: La cata mizerie intra peste tot....o sa ajungem cu copaci crescuti pe masini :confused2: Mamei mele la kalos ii crescuse un copacel in aripa....

ps2: Mie nu imi trece pe recirculare cand dau de "aer poluat" (fum de Roman Diesel, fum de la focurile de pe marginea santurilor, etc). DIn cate am inteles eu el asta ar trebui sa faca.

Edited by zack

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu ai ce sa cureti, poti doar sa-l inlocuiesti . Senzorul AQS este de fapt un "nas electronic", are un senzor care sta atarnat de 4 fire extrem de subtiri, cand unul din fire se rupe (de la socuri de obicei ) trebuie inlocuit senzorul. Eu am incercat sa repar acel senzor dar nu ai cum sa lipesti acele fir subtiti .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am inteles....ramane sa vad ce s-a intamplat...(fizic).. Sunt tare curios :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now