tiberiu

probleme la alternator 460 gle 1995

5 posts in this topic

salut, se pare ca am probleme cu alternatorul  nu mai vrea sa incarce  deloc ce credeti ca este de facut? si inca o problema mai delicata sa rupt cablul care deschide capota si nu mai pot sa o deschid cineva help

Share this post


Link to post
Share on other sites

Incearca la un electrician auto, sa-ti verifice puntea de diode sau regulatorul de incarcare. Mai mult ca sigur de acolo e !

Share this post


Link to post
Share on other sites

am sa incerc dar mai intai trebuie sa pot deschide capota  ;D  ??? sa rupt mecanismul de deschidere si chiar nu stiu ce sa ii fac? :'( si mai grav este ca merg pe baterie acum

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca e bulit iti dau eu alternator dat vezi sa nu fie bulita fulia de jos de la arbore

la motorul de 2000 e cu cauciuc

telul meu e 0722196290

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare! Sunt Valentin Georgescu, din Calarasi si sunt posesor de Volvo 460 GLE, 1,7i.,benzina, fabricat in 1994. Salut pe toata lumea! Am citit despre problema lui Tiberiu, cu alternatorul. Sfatul meu este sa mearga la un electrician auto si sa o rezolve. Cu probleme la alternator m-am confruntat si eu imediat dupa ce am cumparat masina. Si pentru ca nu mai incarca, cumnatul meu mi-a facut o legatura "pe direct" a zis el. Totusi, desi a rezolvat pe moment problema, mi-a ars de tot blocul de diode , de pe alternator si... tot la electrician am ajuns. Si, acolo, din trei alternatoare a facut unul si m-a ajuns 200 leicu totul. Deci, mai bine mergi direct la electrician si s-ar putea , cu putin noroc sa scapi cu vreo 35 lei.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now