Guest Golfsburg

Bec lampa numar inmatriclare - spate

10 posts in this topic

Salut,

am observat astazi ca nu se aprinde unul dintre cele 2 lampi de iluminare a numarului. Banuiesc (sper) ca este becul ars. M-am uitat indeaproape si nu mi-am dat seama cum se poate demonta lentila, am incercat cu surubelnita mica, insa nu am f? ortat, de frica nu stric ceva. Are cineva idee cum se poate ajunge la becSe poate prin fata, sau e nevoie sa se demonteze fata interioara a portbagajului, pt a ajunge prin spate la aceasta lampa ??

Multumesc!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se scoate lentila aia cu surubelnita mi se pare... am vazut asta in manualul de instructiuni, pentru ca si eu am un bec ars, insa neavand timp sa stau sa-l schimb, nu m-a interesat f tare. O sa incerc sa-ti scanez poza in zilele urmatoare daca nu reusesti. Tu stii ce bec trebuie sa pui acolo? Pt ca eu m-am dus la un magazin de piese sa cumpar un bec pt faza scurta si au zis ca fara cod nu stiu ce sa-mi dea (am insistat nitel si s-au apucat sa caute)... Iar daca la un bec important nu se pricep, la d-astea minore s-ar putea sa avem probleme... >:(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc pt raspuns... o sa incerc sa demontez lentila cu surubelnita.

In acest moment nu stiu ce bec e acolo (banuiesc un bec fara soclu, cum sunt alea de la pozitie-fata 5W5). In momentul in care o sa-l vad, o sa-mi dau seama, daca nu, atunci o sa ma duc cu el in mana la un magazin, sa-mi dea unul la fel.

Cum adica sa-i dai cod? Incredibil cum pot fi unii vanzatori de la magazine, habar n-au de piese auto, mai bine ar vinde biscuti si tigari.

Share this post


Link to post
Share on other sites

W5W este codul pentru bec, cel putin pentru cele de pozitie si din iluminatoarele laterale portocalii ale S/V40-urilor de dupa 2001. Sunt intr-adevar mari sanse sa fie acelasi bec pus si in iluminatoarele numarului.

Nici eu nu m-am obosit sa demolez pe-acolo nimic, dar parca imi amintesc ca am desurubat ceva pe-acolo si nu iesea tot blocul din cauza ramei numarului de inmatriculare, asa ca m-am lasat pagubas.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am din ala lunguet, cum erau inainte la plafoniere,la dacie, nu stiu cum se schimba ca inca nu s-a ars niciunul dintre cele doua

Share this post


Link to post
Share on other sites

W5W este codul pentru bec, cel putin pentru cele de pozitie si din iluminatoarele laterale portocalii ale S/V40-urilor de dupa 2001. Sunt intr-adevar mari sanse sa fie acelasi bec pus si in iluminatoarele numarului.

Nici eu nu m-am obosit sa demolez pe-acolo nimic, dar parca imi amintesc ca am desurubat ceva pe-acolo si nu iesea tot blocul din cauza ramei numarului de inmatriculare, asa ca m-am lasat pagubas.

Gresit! :) la iluminatoare din fabrica se pune W3W. E drept ca au acelasi soclu ... dar nu-i acelasi bec :). Daca vei pune W5W pe iluminatoare (ca mine) vei observa o lumina mult mai puternica a:).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Are dreptate BiriV, si pot adauga faptul ca nu e bine sa se puna de 5W din urmatoarele motive:

Am reusit in cele din urma sa imi dau seama cum se ajunge la becurile respective: trebuie demontata fata interioara a portbagajului. Prin partea din fata, pe la numar, e imposibil de demontat, nu merge cu nicio surubelnita. Sunt vreo o mie :)  de cleme ce trebuie scoase, insa dupa indepartarea acelui material textil, se ajunge foarte usor la becuri.

Am observat ca locul in care intra becul era complet distrus, plasticul era topit, cel mai probabil datorita folosirii unui bec  de putere mai mare - 5W - (in loc de 3W) care s-a incalzit mai mult decat suporta plasticul respectiv... nu degeaba or fi proiectat inginerii de la Volvo ca aceste lumini sa mearga cu becuri de 3W. Becurile arata la fel, au aceleasi dimensiuni, insa difera puterea, iar diferenta este aproape dubla (nu la pret, la putere - si implicit la caldura pe care o degaja... nu?)

Acum trebuie sa inlocuiesc intreg corpul acestui iluminator...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imi cer scuze pentru inducerea in eroare :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Are cineva un cod pentru lampa de numar, sau o schita a pieselor? Vine impreuna sau fara soclul in care se infige becul?

Multumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Luat din VADIS :

[attach=1]

Din cate arata bulinutele albastre din lista, vine cu bec si soclu.

post-7-12877845893108_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now