Guest turbo940din95

va salut

14 posts in this topic

Respect, doamnelor shi domnilor, din statul Indiana.

Am fost indragostit de Volvo de cind ma stiu: la 6ani aveam o reclama lipita pe peretele camerei mele cu un 244 verde, pe care l-am decupat dintr-o revista suedeza.

De cind am inceput sa conduc acum 15ani, cu citeva mici exceptzii, am condus numai Volvo 240 shi 740, berline sau combi. Dar de cind m-am ingrasat, prefer seria 700! :P

La ora actuala, conduc un 1989 760 turbo, de care sint cam nemultzumit. Voi explica mai jos.

Sint un f mare admirator al tractziunii pe spate shi comfortului oferit de catre modelele mai vechi, si al simplicitatzii shi durabilitatii constructiei/designului lor.

Cu scuze oferite cu anticipatzie celor care stapinesc modele mai noi: eu nu pot sa le sufar! :( Dragostea mea pt marca Volvo se opreste la 940. Am un prieten care a avut un S80, iar un altul are un 850, si cunosc durerile prin care au trecut ei cu mashinile lor.

Sa revenim la mashina mea actuala: Ceea ce nu imi place mie este suspensia independenta cu Nivomat shi climatizarea controlata electronic, care face figuri mai tot timpul (ca e de tipul GM! ::)).

Deci m-am decis sa schimb mashina. Am cautat de mult shi in sfirsit, gasit un 940 cu pret convenabil  ;D , dar este cam "sifonat", ca a fost condus de un student caruia nu i s-a prea rupt de mashina asta, ca taticu' lui are banu'!

Pretzul a fost bun: FREE!!! De fapt, am schimbat niste servicii cu parintzii lui (i-am ajutat cu mutarea intr-o casa noua), si asa am devenit un tatic mindru al acestui 940!

Mashina respectiva are nevoie de o multzime de chestii: in primul rind, are nevoie de lucrari de tinichigerie, ceva nu este ok cu sistemul electric (lampile de spate nu functioneaza, sper ca este numai un fir de negativ de vina!),  are nevoie de o curatenie masiva in interior, radiatorul este crapat, shi multe altele, prea multe sale mentionez pe toate aici, acum.

Am avut citeva Volvo/proiecte pe care le-am lasat balta din pricina situatziei financiare, dar acum mi-am gasit o chestie de munca mai buna, shi mergem inainte!!! 8)

Iata nishte poze cu mashina mea actuala. CU cea "noua", nu le am deocamdata, ca nu am ridicat-o inca.

Razvan

alias: "nothing but turbo" (in trecut) si mai nou, "turboprop" on www.turbobricks.com

editare: am lucrat pina acum numai la citeva chestii pe exterior, shi am schimbat socurile Nivomat cu unele uzate, care le-am cumparat din junkyard cu $20, ca era lasata pe  spate rau de tot!

post-0-12877845870887_thumb.jpg

post-0-12877845871657_thumb.jpg

post-0-12877845872414_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

  Slaut si bine ai venit printre noi!!..Felicitari pentru frumoasa ta masina.Si eu sunt un impatimit fan volvo clasa 700-900...Am un 740 si un 760 de care sunt tare mandru...Acum imi doresc cu ardoare un break 900 si nu ma las pana nu gasesc...Nu se compara cu nimic altceva..Respect si stima !!

  MihailCostin

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut,

si bine ai venit, se pare ca in multe lucruri simtim la fel, mai ales cea ce priveste Volvo  :D;)

nici eu nu prea le port pe inima pe cele noi, exceptand xc70  ;D ...

eu am 244 si nu l-as da pe unul nou!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut. Intr-o poza ai bara neagra, in alta alba...difera si gentile....Nu e aceeasi masina?

Share this post


Link to post
Share on other sites

@budulan : Mai schimba omu' una-alta la masina. Eu nu mi-am vopsit spoilerele ? ;D Carcotashule !  :-*

@turbo940: Bine-ai venit printre noi, man, suntem mandri sa avem printre noi pe cineva de asa departe !

Share this post


Link to post
Share on other sites

mutzumesc domnilor pt primirea calduroasa... in mijlocul lui ianuarie! :P

cu timpil petrecut intre acest site shi turbobricks.com, acu cu sigurantza nevasta are motiv real pt divort!!! ;)

@budulan: am schimbat plasticul care acopera bara shi l-am vopsit in alb.

idea a fost sa vopsesc barele in culoarea mashinii, dar am renuntzat la idee cind m-am hotarit ca o voi "marita" in curind...

editare: pardon, multumesc doamnelor shi domnilor!  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bine ai venit ! Tin sa te felicit pentru masinutele tale. Stii cum e : "Oldies but goldies".  Vad ca sunt benzinare, la pretul benzinei in State....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am o slujba la ora actuala unde nu am de condus mult/in fiecare zi. Daca pun 20km/saptamina, e mult!

Pe deasupra, este ieftin la ora actuala (cel putzin aici in Indiana): $2,80!

;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

deci in sfirshit am luat nishte pozici cu "noua" mea achizitzie! :D

misc020.jpg

misc019.jpg

misc024.jpg

misc022-1.jpg

misc023.jpg

misc021.jpg

dupa cum se vede, are nevoie de o tona de munca, dar nu imi permit luxul de  a ma plinge (din cauza pretzului pe care l-am platit pt ea! :P)

cred ca a fost dragoste la prima vedere! ;D

apropos: mi-am luat farurile pe care le cautam!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now