Sign in to follow this  
Followers 0
alexandrubog

Ajutor problema acte

15 posts in this topic

Salut tuturor,

Avem urmatoarea situatie: Acum 5 ani am cumparat o masina fiat panda 4x4 din anul 1985,am luat o din Deva si avea certificatul de autenticitate de la RAR pe care cumparatorul il scosese la solicitarea mea tocmai in ideea de a nu avea vreo surpriza ulterior.

Intre timp au trecut anii,i am facut ITP undeva la un cunoscut in Craiova si n am avut nici o problema.

In ultimul an a avut ITP ul expirat si nu l am facut pentru ca n am mai avut bani sa merg cu 2 masini,fiindu mi destul de greu sa intretin si volvo ul din dotare.....a venit in schimb vremea sa i fac itp ul si cand m am dus la un atelier in Bucuresti,SURPRIZA: in acte nu este trecut ca ar fi 4x4!!!!...stiu ca pare stupid dar pur si simplu nu m am uitat cu atentie in acesti 5 ani in acele acte sau n am observat aceasta omisiune tocmai pentru ca avea autentificarea de la RAR si nici cei care mi au facut itp ul nu mi au atras atentia...e o scapare prosteasca din partea mea dar se mai intampla in viata,intrebarea mea este CE POT FACE ACUM?

Daca cineva cunoaste vreo solutie il rog sa mi spuna si mie,mersi anticipat

Share this post


Link to post
Share on other sites

cel mai simplu cu putinta ii dai inginerului de la itp o spaguta. eventual vorbeste cu omul de inainte sa stie despre ce-i vorba, sa-ti zica despre suma si gata. daca nu te descurci intreaba pe aci pe forum , poate stie cineva pe careva de la vreo statie itp si te poate ajuta. Bafta!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut Alex! Masina care ai cumparat-o nu are carte de identitate? Si ce treaba au cei care fac I.T.P.-ul ca masina are 4x4? Eu cand am facut inspectia cei de acolo m-au intrebat daca trag permanent toate patru rotile ca sa stie la ce suma de bani sa ma incadreze! Ca idee, taxa la o masina cu tractiune pe o singura punte era 120 lei, iar la tractiunea pe doua punti (4x4) costa 140lei! Eu am platit 120 :D :D :D

ps: incearca sa faci inspectia in alta parte!

Share this post


Link to post
Share on other sites

in carte trebuie specificat daca are sau nu 4x4...practic cartea si talonul sunt de la un alt tip de fiat panda...eu am fiat panda 4x4 cu motor de 1000cm3 si cartea este pt un fiat panda simplu cu motor de 1000cm3

Share this post


Link to post
Share on other sites

pe certificatul de autenticitate scrie ca este 4x4? daca da, ia frumos masinuta meri cu ea la rar, si spune-le sa-ti treaca in carte cum ca ai 4x4. ideea este ca atata timp cat seriile corespund, bag mana in foc ca nu se va lua nimeni de tine ca masina e 4x4 si in carte nu scrie(nu este vina ta ca atunci cand s-a facut cartea nu s-au sinchisit inginerii sa-ti treaca ca ai 4x4). Pe talon scrie ca este 4x4? ar trebui sa fie exact aceleasi date cu cele din carte...

In ce cartier stai? unde vrei sa faci itp-ul?

Share this post


Link to post
Share on other sites

stau in militari,fac itp ul oriunde numai sa l iau,nu stiu ce serii sunt pe masina ,inclin sa cred ca persoana de la care am cumparat acum cativa ani a facut o recarosare ilegala care a fost trecuta cu vederea pana acum,cartea si talonul corespund,seriile de pe masina nu stiu unde sunt sa le caut,pe certificatu de autenticitate nu scrie ca e 4x4 acolo scrie ceva de genul ca masina corespunde cu ce este in carte si talon...o situatie de 2 lei

Share this post


Link to post
Share on other sites

Au treaba aia de la itp pentru ca daca nu are stand de 4x4 intra el la belea daca iti face itp-ul bafta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Au treaba aia de la itp pentru ca daca nu are stand de 4x4 intra el la belea daca iti face itp-ul bafta.

Adriane, nu-ti trebuie stand de 4x4 sa faci I.T.P.-ul la o masina cu tractiune pe toate rotile! Rotile masinii, mai exact puntea fata si puntea spate vor rula pe rolele acelea fara ca masina sa fie bagata in viteza! Rolele sunt antrenate de unul sau doua motoare cu ajutorul carora se masoara eficienta la franare, nimic altceva! Probabil cei care nu stiu cum functioneaza tractiunea integrala se gandesc ca daca invart rotile de pe puntea fata, se vor roti si cele de pe puntea spate :hammer::hammer::hammer:

Share this post


Link to post
Share on other sites

EU am facut ITP-ul la Vitara din dotare intr-o statie vai mama ei, intr-un sat. Nu aveau nici un stand special.

Share this post


Link to post
Share on other sites

deocamdata nu m am gandit la vanzare de altfel nici nu stiu cat as putea obtine pe ea,e intr o stare f buna dar vechimea o face sa aiba valoare foarte mica,doar valoarea sentimentala este mare pt mine...prioritatea mea este sa i fac ITP ul pentru o o putea folosi in continuare

Share this post


Link to post
Share on other sites

maine intreb pe cineva de la itp si te anunt. ideea e ca nu se putea obtine certificat de autenticitate daca nu corespundeau seriile. o fi masina veche , dar seriile sigur corespundeau...

Share this post


Link to post
Share on other sites

mersi pt ajutor...nu stiu ce s a intamplat,probabilca a fost vorba de vreo spaga pe undeva,daca afli ceva te rog sa ma anunti,mersi anticipat

Edited by alexandrubog

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut!. ieri nu am avut timp sa trec pe acolo sa intreb. iti trimit un mesaj acuma cu un nr de telefon.

revin. Am vorbit cu un prieten si mi-a spus ca nu poti face itp-ul nici pe naspa, tot ce ai de facut este sa mergi la rar sa-ti treaca in carte/talon cum ca este 4x4. Cel mai probabil omologarea individuala de acu 20 de ani a fost facuta prost. mergi frumos la rar si ai scapat. Da un telefon la rar, zi-le despre ce ii vorba , fa-ti programare si o sa scapi de stresul asta. Bafta! Asta e calea cea mai legala, si cea mai buna. eventual, daca stii ca nu ai nici o problema cu titiu fa-ti si itp-ul acolo.scapi de amandoua cu un singur drum si o singura verificare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

de facut itp ul pe naspa se poate face pentru ca eu insumi l am facut de 2 ori,o data n deva o data in craiova...fara sa stiu ca am aceasta problema si cei care l au facut ori n au sesizat ori nu le a pasat de ea....deci de facut se poate face dar imi dau si eu seama ca este f riscant pt cel care l face,mersi oricum pentru ajutor

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0