Guest Perka

se tureaza motorul

7 posts in this topic

Mi se tureaza motorul cand stau la relantiu , dar nu prea mult ...urca cam pana la 1500 de turatii. din cate stiu eu are legatura cu uzura discului de ambreaj. Asa ofi?  Si tot azi mi s-a aprins de cateva ori ledul de la ulei. Acum am lasat motorul sa se odihneasca , ma duc peste jumatate de ora sa verific nivelul ...am emotii(pe la capac nu stiu sa piarda ulei) :-[

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu are nici o treabă turatia cu ambreiajul ,iar uleiul de la motor mai trebuie si el verivicat din când in când , mai ales dacă stii că-ti consumă ulei.

Apropo, ce masină ai si ce combustibil foloseste ,fi mai explicit că altfel nu te putem ajuta. ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Scuze...mi-am completat profilul. Deci , e un 850 pe benzina. Masina am cumparato recent...nu stiam ca pierde ulei. Am observat in partea din spate a garniturii de la capacul motorului ca are scurgeri de ulei...sper sa fie numai asta. Cu faptul ca se tureaza la relanti nu prea sunt lamurit...ce cauze ar putea fi...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pot fii mai multe cauze: mai intâi se poate verifica furtune,conducte de aer ce intră în galeria de admisie să nu fie fisurate , clapeta de acceleraÅ£ie să fie curată si să nu aibă calamină pe ea. După aceea se trece la partea electronică :se verifică senzorul clapetei de acceleratie ,dacă esta in parametrii si nu are intrenuperi ( se măsoară cu un ohmetru)

Dacă se mai aprinde si martorul de bord al motorului trebuie pus pe un tester auto.

Asa că pot fii mai multe cauze ce trebuiesc eliminate pe rând, timp si răbdare iÅ£i trebuie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Regulatorul de relanti poate fi cauza.  :(  Cam scumpisor!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai incercat sa te uitzi la cablu de acceleratzie??? la mine ala agatza...  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now