Guest turbo940din95

faruri euro-style pt 940

11 posts in this topic

[attachthumb=#]

va rog sa-mi spuneti si mie cit costa o pereche de faruri noi , impreuna cu semnalizatoarele aferente, prin RO.

si dac nu este prea mare deranj, cit ar cintari ansamblul (pt eventual transport catre sua).

dupa cum se poate vedea din imagine, farurile deceata de pe piata americana, se ingalbenesc shi se zgirie in timp, ca sint fabricate din plastic  ::)

in plus, vreau sa imbunatatesc viziunea pe timpul noptii (vreau sa maresc becurile la 80W de la 55) + pt show, bineinteles! :P

multumesc cu anticipatie

post-0-12877845892268_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca te poate ajuta Midnight cu un pret. Midnight !

k, sint pe standby! ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se poate lua doar lentila. Cea originala Volvo costa in jur de 107$ bucata, fara transport. Problema e ca ce-am gasit eu in VADIS pentru Volvo 940 din 1995 nu prea seamana cu poza ta. Am atasat mai jos poza ca sa vezi despre ce e vorba...

[attach=1]

post-7-12877845894667_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tocmai de-asta am si dificultati in a reusi sa identific piesa, si nu vreau sa ma lansez in afirmatii :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

da, au fost facute numai pt sua, iar iluminarea este f slaba in comparatie cu standardele europene, unde becurile sint 80 shi 100W pt faza lunga, in comparatzie cu 55W aici ::)...

in cazul unui 940, farurile us-spec se pot inlocui cu e-codes pina in anul de productie '95, care a fost ultimul an cind 940 au fost aduse aici.

toata lumea care a facut modificarea cu lampi euro are numai vorbe bune despre calitatea mult imbunatatzita a iluminarii.

vreau sa fac shi eu treaba asta pt acelashi motiv.

multumesc mult

editare: am nevoie de asemenea de piesa#8/"housing" + piesa de ornament (din plastic) care se monteaza sub far (este 35 in imagine) shi de firele din spatele farului

deci, caut un ansamblu complet de far, incluzind semnalizatoarele, pe ambele partzi.

poate ar fi o idee mai buna sa cercetez prin locurile de dezmembrari auto??? vreunul pe care il shtitzi de incredere??

deci daca se poate aranja cu un ansamblu complet la un pretz mai convenabil decit in alte parti, incluzind transportul, sint mare amator!!! ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Esti gresit informat. Si in Europa, standardele privind  puterea becurilor pt faruri este acelaÅŸi, respectiv 55/60w. Becurile de puteri 80w, sunt destinate doar competiÅ£iiilor sportive, fapt pt care acum nu se mai gasesc în magazinele auto obiÅŸnuite, iar cele de 100w au devenit adevarate rarităÅ£i.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multzumesc pt lamurire alecxica!

Atunci chestia cea mai buna va fi sa stau cu 55W pt faza scurta, ca sa nu intra in butoi cu politia cind conduc prin oras, dar voi adapta becuri de 80W pt faza lunga...

muchas gracias, hermanos!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now