flaviuss15

Revizie S80 ulei si filtre

32 posts in this topic

Salutare tuturor! Am achizitionat de curand un Volvo S80 model 2000. Trebuie sa-i fac revizia si stiu ca trebuie schimbate filtrele si uleiul la motor si cutie. Ceea ce nu stiu si de aceea am scris aici pentru a ma ajuta cei mai avizati daca ma puteti ajuta sa imi spuneti ce filtre trebuie schimbate. Si ar mai fi inca o nedumerire. Cat ulei intra la motor, asta ca sa stiu cat trebuie sa imi cumpar. Am gasit ceva pe internet si zicea acolo ca trebuie 5,4 litri. Aici in volvo-club n-am gasit nimic referitor la aceasta problema.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut!Poti cumpara linistit 7 litri,chiar daca lui ii trebuie doar 5,8 mai "papa" ce ramane pana la urmatorul schimb :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce motor are s ul?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca esti binevoitor sa ne spui si noua ce motorizare are masina,ce cutie de viteze!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Producer: Volvo cars Model: S80 Year: 2000 Body (doors) 4 doors FWD (S40, S60, mimo S80) Engine B5204T5 Emission: EM I1 (od roku 2004: SULEV+) Gear-box: automatic transmission AW55-50SN Factory: Torslanda, Sweden Sn. vehicle body: 119936

Acestea sunt detaliile masinii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vezi ca se face spalare la cutia de viteze utomata in germania se folosesc 8 litri pentru spalat care apoi se arunca si altii 8 care raman in cutie asa este la s60 si e in jur de 100 lei litrul si 120 lei

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna Baieti! Detin un Volvo S 80, anul 1999, motor de 2.0 Turbo benzina, 226 cp. As dori sa ii schimb uleiul si filtrele. Imi puteti spune si mie ce ulei ar fi potrivit pentru acest motor? Va multumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut

cod motor

B5204T3

20.000 km

Approx. 5.8 litri

ACEA A3/B3/B4

SAE 0W-30

1161830, -831, -832

Volvo recomanda castrol

Edited by adrian mangalia

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ioan dar tine cont si de uzura motorului. 0W30 o sa ti-l manance relativ repede, eu la mine pun 10W30, tot de la castrol si ai grija sa respecte norma ACEA.

Si referitor la filtre, sunt foarte bune cele de la Mann.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna Baieti! Detin un Volvo S 80, anul 1999, motor de 2.0 Turbo benzina, 226 cp. As dori sa ii schimb uleiul si filtrele. Imi puteti spune si mie ce ulei ar fi potrivit pentru acest motor? Va multumesc.

Pune 0W30 pt .o eficienta optimala ori 5W30 pt. protectie , eficienta standard.Daca folosesti cu 10W30 iti asigura o protectie mai precara cind este temperatura scazuta .Locuiesti in Suedia ,asa ca.

S-a mai vbit de uleiuri ,deci "rasfoieste" paginile acestui forum ca te vei edifica, lumina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

V50Saphir sunt de acord cu tine, dar eu tot asa am pus acum un an jumate cand mi-am luat masina 0w30 si la mancat aproape tot, adica vreo 4litri jumate in vreo 2000km. Si multi mecanici avizati, mi-au zis ca dupa o anumita uzura a motorului nu mai merge sa pui ulei de care puneai cand era nou.

Share this post


Link to post
Share on other sites

V50Saphir sunt de acord cu tine, dar eu tot asa am pus acum un an jumate cand mi-am luat masina 0w30 si la mancat aproape tot, adica vreo 4litri jumate in vreo 2000km. Si multi mecanici avizati, mi-au zis ca dupa o anumita uzura a motorului nu mai merge sa pui ulei de care puneai cand era nou.

Eu nu imi dau cu parerea, fiecare e liber sa puna ce vrea,eu i-am aratat ce zice vida pentru codul lui de motor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Alternativa este 5W30 pentru motorare ce trec de sa zicem , "200 mii " dar pt. el ca locuieste prin zone relativ reci fata noi, altfel nu era rau nici 10W30.Pt. tine daca iti merge totul bine e in regula cu acest ulei.Din practica se vede ce si cum.Parerea ta nu o contest .

Este pina la urma o balada ca 0W30 merge pe motoare Volvo pina la adinci batrineti .Este un ulei long life dar pt o exploatare decenta in conditii de autostrada si cu schimburi foarte regulate si stricte de service DAR si asta este relativ pina la un nr. de kilometrii.Totul imbatrineste si se uzeaza orice i-am face.Ca este acea limita relativa la 200 , 250 ,poate 300 mii km ,ea exista si trebuie tratata ca atare.

Cind iti cumperi un autoturism de nou este altceva dar cind este gata extenuat si il iei de "nou" ,parca te gindesti la mai multe variante.

In fine..

Edited by V50Saphir

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut baieti. Va multumesc mult pentru sfaturi. Intr-adevar la noi este destul de rece si cred ca o sa merg pe 5w30 Castrol. Am fost la Volvo si mi l-au recomandat pe acesta. Masina are 240.000 km si merge excelent si cu Castrol Magnatec 5w40. Propietarul de la care am luat masina bagase din acesta. Am facut 11.000 km si uleiul se prezinta foarte bine. Va doresc o zi frumoasa tuturor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu am folosit castrol magnatec 5w-40 DPF, cel cu eticheta noua, in motorul de 2,4 D am turnat exact 6,5 litri ulei

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu stiu ca se foloseste EDGE 0W30, in niciun caz 5W40. Mai ales Magnatec care e cea mai ieftina versiune de ulei de la Castrol.

Share this post


Link to post
Share on other sites

da , asa este, doar ca fiind proprietar de 6 luni nu stiu ce ulei a folosit anterior.Am intrebat si eu si mi s-a spus 0w30 dar la 270 mii cred ca mi i-ar manca in cel mult 5 mii km.asa am pus 5w40, dar ca nu am fost atent si mi s-a pus magnatec in loc de edge.sa vedem. in decurs de o sapt si 600 km nu mi-a mancat deloc ulei.ramane de vazut.la urmatorul schimb din primavara pun edge

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu zic ca n-o sa-ti consume nici 0W30-ul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este un mit că în motoarele vechi ar trebui pus ulei care nu rezistă la temperaturi scăzute. (Norma SAE aia exprimă).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu zic ca n-o sa-ti consume nici 0W30-ul.

.

Sincer, nu stiu ce sa zic, totusi are 270 k la bord si m-as mira rau sa nu pape uleiul.dar nici nu e exclus.voi vedea, pana la urmatorul schimb mai am ceva km.Apropo, schimbul la masina mea sa o fac la 8-10 k sau respect intrevalul 12 luni 15-20 k?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu il fac la 10.000 la toate cele 3 masini pe care le am (doua diesel si o benzina)

Share this post


Link to post
Share on other sites

ok, am inteles, oricum la urmatorul schimb voi folosi edge 5w-30 cel cu tehnologia FST.gata, batut in cuie :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

2800 km facuti de la ultimul schimb de ulei si nivelul e acelasi (macar nu e flamand motorul sau turbo)

Edited by Stronghold

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now