ovidiu xc 70

Reparare mecanism tetiera spate

6 posts in this topic

Salutare!

La v70 cross country tetierele din spate au un mecanism care le pliaza cand rabatezi bancheta. Una dintre tetierele mele nu se mai fixeaza la loc, dupa o astfel de rabatare.

A demontat cineva vreodata una? Sau a gasit cineva vre-o schema cu mecanismul interior, care o tine fixa in pozitia verticala?

Ps. A nu se confunda cu tetierele de la scaunele din fata, care au alt mecanism.

Merci!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Toate modele 855 si V70 au acel sistem la banchetele din spate. Am in garaj o bancheta spate de pe un V70 din 99 parca, ma voi uita sa vad cum functioneaza acel sistem si ce anume poate bloca fixarea pe pozitite a tetierei.

Edited by opus

Share this post


Link to post
Share on other sites

Toate modele 855 si V70 au acel sistem la banchetele din spate. Am in garaj o bancheta spate de pe un V70 din 99 parca, ma voi uita sa vad cum functioneaza acel sistem si ce anume poate bloca fixarea pe pozitite a tetierei.

Merci mult! ... nu mi-e frica sa-mi bag si eu degetele prin bancheta, dar acum e prea frig.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am avut o problema la S60 cu tetiera stanga spate, care nu mai stea la locul ei si tot se rabata singura la gropi. Am cercetat un pic problema si am realizat ca tetiera nu se blocheaza daca o fortez spre spate si trebuie impinsa si spre stanga masinii, avand 2 carlige care o agata. La mine tetierele sunt cu rabatare manuala. Vezi daca merge si la tine in felul acesta: cum stai cu fata la tetiera, impingi in spate si apoi in dreapta ta (stanga masinii), eventual o lovesti din lateral cu podul palmei. Daca au acelasi sistem de rabatare ar trebui sa mearga si la tine.

Succes

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am avut o problema la S60 cu tetiera stanga spate, care nu mai stea la locul ei si tot se rabata singura la gropi. Am cercetat un pic problema si am realizat ca tetiera nu se blocheaza daca o fortez spre spate si trebuie impinsa si spre stanga masinii, avand 2 carlige care o agata. La mine tetierele sunt cu rabatare manuala. Vezi daca merge si la tine in felul acesta: cum stai cu fata la tetiera, impingi in spate si apoi in dreapta ta (stanga masinii), eventual o lovesti din lateral cu podul palmei. Daca au acelasi sistem de rabatare ar trebui sa mearga si la tine.

Succes

Salutare!

Merci pt amabilitate, dar la s60 este alt sistem... tetierele nu pliaza, pentru ca nici bancheta nu poti sa o pliezi sa faci "podea", ca la v70. O sa pun niste poze, cand ma apuc sa repar tetiera mea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare din nou. Am o veste buna si una rea, in acelasi timp: tetiera este "reparata", dar nu am demontat-o si nici nu stiu cat va ramane asa...

Mai pe larg: duc pe cineva la aeroport, iar a doua zi, ma gandesc sa-mi repar tetiera. Cand...surpriza: tetiera nu numai ca statea in pozitie verticala, dar am tras de ea si nu ceda, deci mecanismul de blocare functiona!! (Mi-a fost frica sa trag de manerul de panza, pentru a o plia si repozitiona, pe principiul ca "nu repara ce nu arata a fi stricat"...).

Pun repede mana pe telefon si descopar ca persoana se asezase pe scaunul din spate cu pricina si, deranjata de tetiera care nu statea vertical, a ridicat-o, s-a lasat pe spate cu capul pe ea, si a mai si impins-o cu mana putin. Cica s-a auzit un "click", iar tetiera.... era reparata.

Inutil sa mai spun ca incercasem de zeci de ori sa o fixez si eu, dar numai "cu spatele" nu. Asadar... data viitoare ori fac "ritualul", ori sun persoana :))

Totusi, daca a desfacut cineva tetierele de la v70 (2000 - 2003), l-as ruga sa dea un semn, nu se stie niciodata cand si cui ii trebuie un sfat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now