Guest flovas

Costuri de intretinere

4 posts in this topic

Salut,

Sunt nou aici, vreau sa-mi iau un S40 cu motor 2,0D. Ce parere aveti de motorul asta?

Cat despre costuri de intretinere, azi am intrebat la service in Brasov si cifrele lor par mult mai mari decat cele de pe forum. O revizie cam 10 mil iar distributia 20 mil.

E adevarat?

Share this post


Link to post
Share on other sites

    In primul rand te rog posteaza in sectiunea dedicata modelului. Am mutat subiectul, dar te rog pe viitor sa incerci sa respecti categoriile pentru a face lucrurile mai usor de gasit.

    In al doilea rand, pretul pentru o distributie / revizie / etc, sunt stabilite de marca pieselor pe care le cumperi. In reprezentanta se monteaza piese de origine (sau cel putin asa ar trebui in mod normal), care sunt mult mai scumpe. Faptul ca de exemplu cumperi o curea Volvo, nu trebuie sa te duca cu gandul la faptul ca ea ar fi manufacturata de Volvo. Volvo nu face curele, faruri, sau alte produse. Volvo da licenta unor producatori sa manufactureze aceste piese si isi pune sigla si part numberul pe ele. Iti dau un exemplu mai jos :

    Ce sunt 100% sigur, este ca producatorul oficial pt. curelele de distributie este ContiTech. Daca iei cureaua Contitech CT1010 de ex., platesti un milion. Daca iei cureaua originala Volvo (cu scris Volvo pe ea, etc etc), platesti 2 milioane. E unul si acelasi produs. Da, poate cel Volvo e produs intr-o singura fabrica din Germania si celalalt este produs in Franta sau in Italia. Aceasta e ideea de produse aftermarket.

    Da, si Gates, si Dayco, si Pirelli fabrica curele "compatibile", si eventual mai ieftine. Vrei calitate si 100% siguranta ? Cumperi produse de origine. Vrei sa dai mai putini banuti ? Cumperi produse facute de cei care FABRICA pentru Volvo. Vrei sa iesi foarte ieftin ? Cumperi cureaua "compatibila" facuta de Dayco si iesi la sfert de pret. Care e diferenta ? Aceeasi ca cea intre a cumpara un incarcator de laptop original si unul chinezesc. Poate tine la fel de mult, poate sa se arda el, sau poate sa-ti pocneasca laptopul.

    Mai departe e alegerea ta

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Intretinerea este mica, numai daca stii sa cauti.

Normal, daca te duci la acele reprezentante " aia nu ar trai si ei dupa urma fraerilor ".

Pa Pa

Salut,

Sunt nou aici, vreau sa-mi iau un S40 cu motor 2,0D. Ce parere aveti de motorul asta?

Cat despre costuri de intretinere, azi am intrebat la service in Brasov si cifrele lor par mult mai mari decat cele de pe forum. O revizie cam 10 mil iar distributia 20 mil.

E adevarat?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Merci, am inteles.

Pe timpul garantiei n-am incotro, trebuie sa merg la reprezentata si imi pun aia piesele lor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now