alexzbf

Problema senzor ABS

4 posts in this topic

Salutare tuturor.Revin pe forum cu o noua problema la tanculetul meu.ieri am schimbat un rulment pe dreapta fata si desteptul meu de mecanic mi-a rupt senzorul de abs din butuc.Intrebarea mea este daca am vre-o sansa sa iau unul second hand sau trebuie neaparat unul nou,in plus cred ca va trebui si o resetare a calculatorului masinii sa recunoasca noul senzor....Am cautat putin pe net si am gasit ceva la UNIX dar este 470 de lei si parca nu ma lasa mana sa dau atatia bani dar nici fara abs nu verau sa merg.Masina este v40 1.9 diesel de 90 de cai din 99.A-s fi recunoscator daca mi-ati putea da cateva sfaturi sa scap de belea.Multumesc all

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

nu este nevoie sa il cumperi nou.Am impresia ca merge si de la benzina.

Mai multe informatii

Share this post


Link to post
Share on other sites

Revin iarasi cu o problema legata de senzorul de abs la v40-ul meu.am schimbat senzorul stricat cu unul second hand si acum fuctioneaza cu intermitente.stie cineva daca trebuie facuta si o diagnoza,eventual sterse ceva erori in ECU sau se poate ca senzorul cumparat este defect.Pana sa montez noul senzor nu imi indica viteaza pe bord si nici pilotul automat nu functiona.acum acestea merg dar sunt momente cand apare semnul ABS in bord si numai fucntioneaza.daca sa mai lovit cineva de aceasta de problema sau face cineva diagnoze pentru volvo in Constanta va sunt recunoscator.

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu am pe stoc orice senzor de abs pana in 2004 si ti-l dau la un pret bun 50ron pentru ca esti de pe forum :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now