Cristi Muresan

boxa centrala

38 posts in this topic

Nu cred ca ai unde, daca aveai dolby aveai si difuzor. Numai daca faci update de sistem audio cam cu totul

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Denis-cred ca ai vrut sa spui HU603.

La mine mufa era precablata si a fost plug&play montarea boxei.Era bagata undeva in jos mufa, dar stiu ca era.Dar dupa cum spune si Cristi, trebuie sa faci update la HU803 ca sa o faci sa cante sau sa faci cum a facut colegul paunionut, anume sa iei semnal de la o alta boxa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu vreau sa pun o boxa centrala, Oare la mine o fi precablat? Exista asa ceva in original sau daca nu este navigatie e un loc gol si atat?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am incercat +de la stg fata - de l Dreapta fata. Si se aude dar cu boxa cu care am încercat eu 5w 8ohm se auzea aiurea prea tare de pe centru... nu e oke daca nu ai dolby strici sunetu bunicel care era pe volvo inainte.

La toate exista... loc si boxa original. de meritat la latitudinea fiecăruia mie nu mi se pare oke decât daca faci update

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da scuze eu am HU-603 deci sa inteleg ca modelul meu are doar masca acolo insa nu are boxa fin fabrica? Pentru mine nu are sens,de ce au pus loc de difuzor daca nu l-au pus.Deci cum e ca nu vreau sa fac modificari sa fac alte trasnai.Stau cu el desfacut in ideea sa iau difuzor dar daca nu am unde sa-l conectez asta e.

Merci

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai ai cautat mufa sa vezi daca o ai?

Si daca are mufa, ce poate sa faca cu ea? Ca nu scoate semnal pe acea mufa!

Cum ai spus si tu mai sus, trebuie HU803, boxa centrala si soft la reprezentanta. Pe langa asta, HU 803 nu functioneaza cu sistemul lui audio si trebuie sa schimbe boxele si sa monteze amplificator OEM.

@Denis ( chiar daca am zis ca nu te mai ajut, incerc sa fiu impartial), pentru a avea sunet OEM din boxa centrala ai nevoie de urmatoarele: Boxa centrala, HU803, boxele de kevlar, amplificator OEM, cabluri amplificator si o siguranta de 30 A.

Daca vrei sa sa se auda ceva de acolo, poti lega o boxa si sa tragi semnal de la o alta boxa, din spatele casetofonului (cum am facut eu). Eu sunt multumit de cum se aude!

Au lasat locul in plansa de bord pentru boxa, in cazul in care doresti un upgrade dupa cumpararea masinii si plus ca au si ei o matrita pt plansele de bord! Tot in locul acela se monteaza si navigatia OEM, deci locul este necesar

Edited by paunionutz
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

La v50 e umpluta plansa... si daca ai gps sau premium sound o se taie e prefabricat un locas. la v70 /s60 au pus grila probabil li sa părut mai ieftin... nu are boxa pt ca doar umple un gol. daca faci update ceea ce ma bate si pe mine gândul va fi total alt sunet...

Share this post


Link to post
Share on other sites

paunionutz,merci de info,oricum nu ma apuc de modificari audio de genul asta ca pentru mine nu are mare importanta imi pare rau ca m-am chinuit sa scot nenorocita aia de masca si s-a mai turtit si bordul.Mie mi se pare o chinuiala prea mare doar pentru o boxa,poate doar pentru altfel de sonorizare sa merite nu stiu.

As vrea sa stiu totusi ce boxa as putea sa cumpar ca marime si putere si de unde e cel mai convenabil sa o leg?

merci fain

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cumperi una OEM, care vine cu tot cu suportul care se prinde in bord si o legi la una din boxele fata.De legat, vezi unde a legat-o Ionut si o legi si tu tot de acolo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poti lua din dezembrari http://www.ebay.com/...=item3f38db44c5 , insa astea de pe ebay, vad ca sunt de masina cu volan pe dreapta si difera placa pe care sunt prinse. Se poate desface boxa de pe suportul ala si se poate pune pe suportul tau.

Sau daca nu, cauti o boxa de 16 cm (parca asa imi amintesc eu) de 8 ohm i o prinzi cumva acolo, cu holzsuruburi sau soricei de plastic

Eu am legat pe iesirea de la una din boxele fata (nu mai stiu sigur care din ele, parca dreapta, insa nu conteaza pe care legi)

Edited by paunionutz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca dreapta e o alegere înțeleaptă... ca e mai spre dreapta ta boxa... mai ai un pic de stereo ramas...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now