Fire sectionate la portbagaj. Schema Electrica

radaschin
By radaschin in VOLVO S40/V50 (2004-2012),
Buna ziua, Imi cer scuze administratorului acestui forum pentru ca incep un nou topic, cu acelas subiect al unui topic inchis. Am urmatoarea problema: in bord am afisat un mesaj, care ma atentioneaza ca am portbagaj deschis, cu toate ca acesta este inchis. Uneori nu pot sa il deschid nici din telecomanda nici din buton. Am citit observatiile pe care le-ati transmis pe forum, si am facut ceia ce mi-ati precizat. Am desfacut aparatoarea de la usa porbagajului si am observat ca am toate cele 6 fire sectionate exact in locul de trecere flexibila dintre caroserie si usa portbagajului. Am dat jos incuietoarea (am facut poze sa puteti observa cum arata in interior), am verificat swich-ul daca este bun, cu ajutorul unui aparat de masura, acesta fiind OK, am verificat motorasul, si acesta este OK, am dat jos bara in care se afla butonul de la portbagaj si becurile de la numar, am verificat si acel swich, care este OK si el. Am refacut toate cablurile, incercand sa le nimeresc dupa grosime, culoare, dar se pare ca, acum nu imi mai apare mesajul in bord, dar nu mi se deschide portbagajul din buton si nici nu se inchide/deschide din telecomanda. Va rog frumos din tot sufletul daca aveti cum schema electrica a acestor fire, care pleaca din prima mufa din portbagaj (este in poza din attach) si pana la incuietoare si buton. Sau daca mai exista relee de unde vine comanda care sau putut defecta cand sau sectionat firele si au facut scurt intre ele, unde se gasesc releele ca sa le pot verifica.
  • 53 replies