cyprynel

Rulment intermediar planetara partea dreapta

8 posts in this topic

De cand am luat masina am tot auzit ca un sunet de saibe care zornaie din spatele motorului. Astazi am bagat-o pe canal si am descoperit ca sunetul enervant venea de la rulmentul intermediar al planetarei din dreapta. Am desfacut cele doua suruburi, am dat jos capcul de pe rulment si am miscat de el.Arvea joc mare si bilele se miscau in interiorul lui. Vreau sa-l schimb dar nu cu ceva original ca e scump.Vreau sa cumpar un rulment cu aceleasi dimensiuni dar nu am putut citi numarul de pe el. Stie cineva dimensiunile acestui rulment? Tot ce am putut vedea este doar un 6.Celelelte 3 cifre sunt sterse. Multumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut! Nu poti sa masori cu sublerul grosimea, diametrul interior si cel exterior si sa te duci la un magazin ce comercializeaza rulmenti si sa-l cumperi?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ba da pot dar trebuie scos de pe planetara ca sa-l pot masura pe exterior.Interiorul il determin prin masurarea diametrului planetarei. Vroiam sa-i stiu dimensiunile ca sa-l cumpar si sa nu stau cu planetara demontata.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai ai grija sa nu fie mai groasa unde sta rulmentul!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am rezolvat cu rulmentul. Am luat toata planetara de la cipilika.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Totuşi, de bun simţ ar fi să dai răspunsul la întrebarea pe care tu însuţi ai pus-o, altfel, acest subiect are valoare egală cu zero.

Rulmentul are Volvo PN 9181693, dimensiunile aşteptăm să ni le comunici tu! Mulţumim anticipat!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu tot bunul meu simt am sa comunic dimensiunile, doar ca am sa fac asta dupa ce-l dau jos si-l masor. Numai bine.

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am reusit sa scot rulmentul de pe planetara. Are urmatoarele dimensiuni: 75mm x 45mm x 19mm. Rulmentul se scoate relativ usor.Sta pe cota de 45mm care e lata de 20 mm dupa care iese usor tras cu mana.Am si cumparat azi rulmentul pe care am dat 37 lei, made in Polonia. Ce difera de cel original este faptul ca dimensiunea camasii exterioare este de 17 mm. Cea interioada este de 19 deci nu o sa fie o problema de montaj pe planetara. O seara placuta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now