Sign in to follow this  
Followers 0
radutudor

Trepidatii XC90

6 posts in this topic

In urma cu aproximativ un an am obesrvat ca masina incepe sa trepideze atunci cand rulez cu o viteza mai mare de 110 km/ora. Am crezut ca este vorba de o simpla dezechilibrare a rotilor, dar s-a dovedit a fi mult mai complicat. Aceasta trepidatie se simte in volan, uneori in partea din fata a masinii iar alteori si in partea din spate. Am inceput seria echilibrarilor in diverse locuri din Cluj-Napoca dar nu am reusit sa rezolv problema. Dupa orice echilibrare masina mai trepida, mai mult sau mai putin, dar problema nu s-a rezolvat. Am cumparat un set de anvelope de vara noi, dar nici asa nu s-a rezolvat prblema. Aceasta trepidatie apare si atunci cand folosesc anvelopele de iarna. Am verificat si jentile dar mi s-a spus ca nu din cauza lor simt aceasta trepidatie. In ultimul service la care am fost, mi s-a spus ca ar fi totusi din cauza anvelopelor ( anvelopele cele noi de vara , care au 1 an si maxim 7000 de km ).

Precizez ca masina are 29000 de km si nu are jocuri la directie ( asa mi s-a spus la revizia periodica de doi ani facuta de cateva luni ).

As dori sa stiu daca cineva imi poate recomanda un service in care se poate pune un diagnostic corect, nu as vrea sa cumpar anvelope sau jenti fara sa stiu exact care este problema.

Multumesc!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut! Completeaza profilul sa stim ce motor ai si anul de fabricatie al masinii!

Problema poate sa fie de la una din planetare (ori ambele planetare) sau de la cardan! Eu aveam o astfel de trepidatie de la 30-40 km/h in sus doar cand acceleram. Daca luam piciorul de pe acceleratie nu mai trepida! Problema a fost la planetara scurta (stanga) la unul din cei trei rulmenti ai planetarei (tripoda)! Pana sa schimb rulmentul spart, mi-a mai cedat unul, drept urmare am schimbat doi rulmenti!

Pe forum am mai citit o problema asemanatoare care s-a dovedit a fi de la cardan, dupa echilibrare trepidatia a disparut!

Pentru alte detalii si informatii, posteaza aici!

Mai poate fi si de la suportii motor ori cutie!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Verifica suportul elastic de la cardan .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc pentru raspuns. Voi face si aceasta verificare.

Pana la urma ai rezolvat problema? Care era sursa trepidatiilor?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0