Sign in to follow this  
Followers 0
Cristi

probleme toba

5 posts in this topic

de cateva zile masina scoate un zgomot ciudat, nu tot timpul si nu foarte tare...am urmarit mai atent si era de la toba...am mers la un mecanic de cartier si mi-a zis ca e de la toba intermediara...si ca ar fi 2 alternative: fie schimb toba intermediara, fie imi poate da jos toba imi taie ceva de acolo (catalizator sau ce) si mi-o pune inapoi si nu se mai aude...stie cineva ceva de problema asta? a mai patit cineva asa? cum e mai bine de procedat?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pana la revizie poti scoate din catalizator ce s-a spart!!!Acolo poate te descurci tu cumva!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hristos a inviat! Se aude mereu sau doar cand accelerezi atat in mers cat si pe loc? Tu stii cel mai bine ce ti-a zis acel mecanic sau ce ai vazut tu, insa vezi sa nu fie slabita clema ce prinde evacuarea (aia pozitionata pe la mijlocul masinii) si sa prinda/scoata aer pe acolo, ca se aude destul de urat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca se aude un huruit de la o anumita turatie este clar de la toba.Mie imi face un zgomot de pe la 2500rpm, dar deja imi place cum face si nu l-as scoate :)))))) . Cat despre planul tau de scoate catalizatorul din cate stiu eu este posibil, se da catalizatorul jos si se goleste.E posibil sa ai si alte performante la masina dar e posibil si sa se aprinda martorul de sonda lambda.

P.S: Daca il scoti sa te pregatesti de spaguta la ITP ca nu il mai iei pe bune !

Share this post


Link to post
Share on other sites

la mine face toba urat...trebuie sa schimb toba; sa iau una de la un volvo v40 dezmembrat...asta ar fi solutia? asa simplu...sau conteaza exact catalizatorul, ce norma euro are masina

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0