Sign in to follow this  
Followers 0
Guest d_nebun

Ce trebuie sa stii si la ce anume trebuie sa te uiti inainte de a cumpara un S60

2 posts in this topic

Sper ca acest subiect sa ajute si alti incepatori si sa evite pe cat posibil eventualele "tzepe" pe care le-ar putea lua in momentul in care se hotarasc sa-si achizitioneze o masina, asta pentru ca nu toti am avut ocazia de a "fura" meserie de la un mecanic sau un cunoscator in domeniu  din varii motive. Cu alte cuvinte ce ar trebui sa stim sau la ce ar trebui sa ne uitam.

Sper ca am deschis bine topicul aici... daca nu am sa rog un admin sa`l mute cu scuzele de rigoare.

Asa ca domnilor va rog sfaturile voastre sunt binevenite!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bine ca ai deschis topicul, dar nu vad cu ce ajuta variantele de motorizari la cumparare ca sa nu "fii tzepuit"....Te uiti in talon si vezi ce scrie acolo....Tot aia regasesti si pe masina. De exemplu la 2.4D, este varianta in 5 trepte de viteze - nu 6 Geartronic, cuplul e de 340Nm nu 300...etc.... Fisa tehnica a masinii nu isi are rostul aici, o poti vedea detaliat pe pagina producatorului sau a altor reprezentante. Daca ai alte lucruri care le poti spune vis-a-vis de cumpararea unui automobil second, o sa te rog sa te limitezi la alea....Despre automobile noi nu are sens sa discutam ca rezolva garantia problemele....

  De exemplu, problema la S60 D5 - tacanitul in cutie - rulment de presiune, pierdere de ulei pe la o-ring-ul pompei de injectie, montant superior cutie rupt ceea ce induce vibratii.....variator giometrie turbina.....rezultand o pierdere de putere... Astea sunt elementele care trebuie inspectate vizual + o diagnoza pe tester..... Daca stii asa ceva te rog sa le postezi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0