Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

www.cutiiautomate.ro

reparatii si intretinere cutii transmisii automate

19 posts in this topic

Buna Ziua,

Suntem o companie care dorim sa ne ocupam exclusive de transmisii automate de masini.Deschidem acest nou topic pentru a veni in sprijinul membrilor acestui forum.Fiind membrii ai atsg SUA(cel mai prestigious institut de transmisii automate),credem ca putem sa oferim consultanta,sa remediem sis a intretinem aproape orice transmisie automata existenta pe piata din Romania.Am deschis discutii si cu partea administrativa pentru ca impreuna cu dansii sa concepem un system personalizat de bonificatii si discount catre membrii forumului.Pentru orice problema nu ezitati sa ne contactati pe forum sau la adresa office@cutiiautomate.ro .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Te rog să afişezi numerele de telefon la care puteţi fi contactaţi şi o listă de preţuri orientative, cu caracter exemplificativ, dacă se poate, pentru Volvo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna ziua,

Exemplu de cutie automata foarte des intalnita pe masinile Volvo:

AW55-50/51SN (S60, S80 si XC90)

Cunoscuta si sub denumirea AF23/33 (GM) sau AW55-50/51SN (Volvo), este o transmisie automata cu 5 trepte, controlata electronic, conceputa pentru autoturisme dotate cu motoare transversale.

Caracteristici :

- tip AW55-50SN : folosita pe autoturisme cu tractiune fata (FWD);

- tip AW55-51SN : folosita pe autoturisme cu tractiune integrala (AWD);

- greutate : 90 kg;

- capacitate totala ulei : 7,8 L;

- tip ulei folosit : ATF3309

Pretul unei revizii este de 700 Ron(ulei,manopera,fara filtru).Testarea cutiei este gratuita in cadrul reviziei.

Observatii:La acest model de transmisie blocul hidraulic(aprox. 1500 euro piesa noua) este piesa cea mai sensibila si prin urmare recomandam schimbarea filtrului pe cat posibil la intervalele stabilite de producator(Aisin).Blocul hidraulic fiind sensibil la impuritati si ulei oxidat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumim pentru informatiile detaliate.

Ne poti spune si noua unde este filtrul si cum il poti schimba FARA sa schimbi baia cutiei ? Din cate stiu filtrul de ulei e integrat in baie...

Alta intrebare... Pt. cutiile AW50-42 de pe 850/S70/V70/C70 in 4 trepte ce servicii ne poti oferi ? Eu am avut de ex. una din supape defecta si m-a costat 450RON doar ea, cu manopera facuta de mine...

Multumesc !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Alex, nu confunda cutiile. La AW55-51 filtrul nu este accesibil daca dai jos baia de ulei. La AW 55-51, daca scoti baia de ulei ai acces doar la blocul hidraulic! Pentru a schimba filtrul de ulei, trebuie sa desfaci cutia de pe motor. Atasez poze pentru a vedea pozitia filtrului de ulei!

post-1775-0-86917200-1336642970_thumb.jp

post-1775-0-34169400-1336642976_thumb.jp

post-1775-0-03189100-1336642983_thumb.jp

post-1775-0-49075300-1336642989_thumb.jp

post-1775-0-16450200-1336642996_thumb.jp

post-1775-0-01350800-1336643003_thumb.jp

post-1775-0-86917200-1336642970_thumb.jp

post-1775-0-34169400-1336642976_thumb.jp

post-1775-0-03189100-1336642983_thumb.jp

post-1775-0-49075300-1336642989_thumb.jp

post-1775-0-16450200-1336642996_thumb.jp

post-1775-0-01350800-1336643003_thumb.jp

Share this post


Link to post
Share on other sites

Saru'mana !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Saru'mana !

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna ziua,

In efortul de a ajuta posesorii de cutii automate atasam un tabel care cuprinde o lista cat mai completa a transmisiilor automate care se regasesc pe masinile din Romania.

In tabel se regasesc perioadele de revizie recomandate de producatorul transmisiei respective si confirmate de ATSG SUA si ATRA (Automatic Transmission Re-builders Association).

Vom incerca in cel mai scurt timp sa completam acest tabel si cu modelul de filtru necesar pentru revizie.

Nota:Va rog sa tineti cont de faptul ca foarte multe modele de ulei au echivalent pe piata si care poate fi acreditat sau nu de producatorul transmisiei automate.

Buna Ziua,

Va atasam pentru cei care au cutii automate,lista codurilor de eroare a transmisiilor automate.

/applications/core/interface/file/attachment.php?id=28201">Coduri transmisie bun.zip

/applications/core/interface/file/attachment.php?id=28202">TABEL MODELE TRANSMISII AUTOMATE.zip

Coduri transmisie bun.zip

TABEL MODELE TRANSMISII AUTOMATE.zip

Share this post


Link to post
Share on other sites

Un raspuns (la intrebarea de mai sus) pentru AW50-42LE avem ?! Multumesc !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna ziua, am si eu o problema la cutia de viteze (automata), cand intra din treapta a 2-a in a 3-a se accelereaza pana la 4000-4500 de ture si abia apoi intra in treapta a 3-a. Din ce am mai citit pe internet si aici pe forum am dedus ca ar fii vorba despre o electrovalva. Tin sa precizez ca in la coborare din treapta a 3-a in a 2-a nu se simte nimic si in celelalte trepte la fel schimba normal si fara smuncituri. Deci, din cate am reusit sa explic si sper sa fii inteles problema mea, poate fi vorba de o electrovalva? O zi buna.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pentru Aw50-42 m-ar interesa pretul unei reconditionari/revizii si ce implica o revizie completa (masurari de presiuni,etc). Daca implica doar schimbul de ulei o pot face si singur. Se schimba diverse elemente in cutie la o revizie ?

Multumesc !

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna ziua,

In efortul de a ajuta posesorii de cutii automate atasam un tabel care cuprinde o lista cat mai completa a transmisiilor automate care se regasesc pe masinile din Romania.

In tabel se regasesc perioadele de revizie recomandate de producatorul transmisiei respective si confirmate de ATSG SUA si ATRA (Automatic Transmission Re-builders Association).

Vom incerca in cel mai scurt timp sa completam acest tabel si cu modelul de filtru necesar pentru revizie.

Nota:Va rog sa tineti cont de faptul ca foarte multe modele de ulei au echivalent pe piata si care poate fi acreditat sau nu de producatorul transmisiei automate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna ziua, am si eu o problema la cutia de viteze (automata), cand intra din treapta a 2-a in a 3-a se accelereaza pana la 4000-4500 de ture si abia apoi intra in treapta a 3-a. Din ce am mai citit pe internet si aici pe forum am dedus ca ar fii vorba despre o electrovalva. Tin sa precizez ca in la coborare din treapta a 3-a in a 2-a nu se simte nimic si in celelalte trepte la fel schimba normal si fara smuncituri. Deci, din cate am reusit sa explic si sper sa fii inteles problema mea, poate fi vorba de o electrovalva? O zi buna.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mersi mult Ovidiu, dar nu stiu daca o sa incerc singur sa desfac cutia, doar daca as avea langa mine pe cineva care a mai facut-o inainte. Ma gandesc ca sa nu-i fac ceva mai rau p-acolo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mersi mult Ovidiu, dar nu stiu daca o sa incerc singur sa desfac cutia, doar daca as avea langa mine pe cineva care a mai facut-o inainte. Ma gandesc ca sa nu-i fac ceva mai rau p-acolo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am inteles, mersi mult pentru efortul depus. De raspuns o sa raspunda ei, din cate am observat ei dimineata intra aici pe forum, deci pe dimineata asteptam si noi un raspuns.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pentru Aw50-42 m-ar interesa pretul unei reconditionari/revizii si ce implica o revizie completa (masurari de presiuni,etc). Daca implica doar schimbul de ulei o pot face si singur. Se schimba diverse elemente in cutie la o revizie ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Andu, pe mine ma interesa mai tare parte de curele si ambreiaje, si alte ace, brice si carice care mai sunt in cutie. De-aia am zis ca ce e la suprafata pot face si eu :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare, sunt nevoit sa imi schimb cutia de la masina si am gasit aceasta masina Puteti sa imi spuneti va rog daca acest tip de cutie de pe aceasta masina se potriveste si la mine, s80 din 2000 motor 1984cm3 132 kw .

Share this post


Link to post
Share on other sites