Probleme la cutie geartronic la 30tkm?

icristi
By icristi in VOLVO S60/V60 (2011-2018),
Salut, asa cum scrie si in titlu, imi pun aceasta intrebare. De ceva timp am observat ca atunci cand trec din P in D, uneori cupleaza cu soc, uneori putin sesizabil, alteori se misca toata masina, de zici ca se rupe ceva. Am fost la repr., unde au facut un update de soft la cutie, insemnand din ce am inteles eu o ajustare a parametrilor de lucru in functie de gradul de uzura al componentelor si vascozitatea uleiului din cutie. Daca ma insel, rog cei avizati sa ma contrazica. Pe moment nu a mai smucit la cuplare. Astazi insa cand sa parchez, soc puternic. am cuplat-o de mai multe ori la rand, D..R...D...R, de fiecare data smucea de ziceai ca se rupe. Am si filmat cu telefonul... de tot rasul! Inclin sa cred ca este totusi ceva mecanic defect. Ma gandesc ca totusi ambreiajul trebuie sa aiba niste arcuri care sa preia socurile la cuplare, poate nu ca la ambreiajul uscat, dar ceva similar. Am vazut ca nu sunt singurul cu aceasta problema. Rog cine stie cum functioneaza o astfel de cutie sa ne explice si noua.
  • 46 replies