septy

ECM S40 ajutorrr!

16 posts in this topic

Am mai postat un topic acum 6 luni, S40 Motor Defect, lucrurile nu s-au schimbat nici pana acum, masina se afla in reprezentanta VOLVO din Cluj Napoca de mai bine de doua luni, dupa verificari si masuratori si eliminarea posibilelor defecte, a mai ramas calculatorul motor, care nu se gaseste in nici o reprezentanta din Romania, si imi pot aduce unul nou pe comanda pe care trebuie sa-l platesc dar problema nu este sigur ca va fi rezolvata si eu raman cu ECM nou,(nu inteleg politica asta la Volvo).

Intrebarea mea este daca stie cineva de existenta unui ECM sau daca cineva din apropiere MS sau CJ, posesor de S40 poate veni cu mine in reprezentanta(suport toate cheltuielile si extra) sa incerce ECM de pe masina respectiva?

Va multumesc pentru vizualizare si pentru eventualitatea unui raspuns!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Un ECM folosit nu se poate reprograma la Volvo pt a merge pe masina ta . Asadar un ECM SH nu te ajuta .

O data scris un ECM nu mai ai ce face cu el, tocmai de aceia cei de la Volvo nu accepta aceasta operatiune pe banii lor .

Rezolvarea ti-am dat-o si m-ai luat la peste picior.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc Bogdan! in final iti voi urma sfatul, o dau la dezmembrari!

Domnu inginer de la reprezentanta din cluj m-a facut sa cumpar ECM SH eu am luat unu de pe un focus II acelasi tip de motor, i l-am trimis, dar a zis ca nu poate intra in el, si mi-a zis sa caut de pe S40 an 2005-2006 sau de pe V50 aceasi ani, acum nu stiu ce sa mai zic si despre mecanicii din reprezentante!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Foarte nasol.Cati bani ai bagat pana acum in masina?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trebuie sa intelegi ca daca nu s au mai lovit de acel defect nu stiu mai multe decat tine. Doar ca ua un tester in plus. Mai bine o iei de acolo si mergi in alta parte unde repara Volvo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am citit aici pe forum ca in Ungaria, aproape de granita, exista un service bun Volvo si mult mai ieftin decat cele din Romania, puteai sa incerci acolo, mai ales ca esti relativ aproape de granita vestica. Ai putea sa incerci cu un email la fabrica la Volvo, in care sa expui problema ca ti-au cerut sa comanzi ECM pe riscul tau.

Despre reprezentantele din Romania aud aceeasi poveste de la multi posesori de Volvo, nu au mai nimic in stoc, totul se aduce la comanda clientilor. Cu ajutorul OPC si tararti nitel prin procese poate si-ar schimba atitudinea. Eu am patit asa ceva cu aditivul DPF, care e consumabil, am comandat un flacon si a intrat doar un sfert din el din cauza diagnosticului eronat (problema era de fapt din soft). Cum e posibil sa nu ai pe stoc nici consumabile?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Razvan nu ai dreptate, numai eu stiu 3 masini 2.0D cu aceasta problema, din pacate e vorba de un cumul de probleme si reparatia este prea scumpa .

@Gica, ti-am explicat ieri cum este la BMW, nicaieri in lume nu se fac teste pe banii reprezentantelor, numai pe banii clientului .

Din pacate Siemens-ul de pe 2.0D este greu de clonat iar pretul unui ECM chiar si SH este destul de mare, fara 400E nu gasesti afara un astfel de calculator bun, atentie din SH exista riscul sa fie defect. Stiu un XC90 T6 care avea aceleasi probleme ca ale lui Septy iar de pe EBAY din SUA a venit un calculator SH care se manifesta identic, a fost cumparat la plesneala alt calculator din Germania si masina a mers, aparent cand a fost montat calculatorul din SUA si masina tot nu mergea, toata lumea a zis ca e din alta parte iar in masina au fost bagati peste 3000E pana la rezolvare, pretul masinii ajungand mai sus decat pretul pietei iar proprietarul masinii este patron de service auto iar ca mester este unul foarte priceput, reparatia a durat aproape 12 luni iar ca ore de manopera vorbim de cateva sute de ore, daca le contorizam si pe acestea trecem de 5000E pt o reparatie iar in acest caz NU MERITA .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai si eu ce am zis. Ca daca nu te ai lovit de fix acelasi defect bajbai un an. Acum fac pariu ca daca vine cineva la acel patron de care povestesti cu o masina la fel si cu acelasi defect i o repara intr o ora daca are piesa! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa este, din pacate pana ajungi acolo te mananca sfintii .

Nu poti da vina din prima pe ECM .

Share this post


Link to post
Share on other sites

am avut si eu probleme cu ECM/ul, am trait si eu experiente nefericite cu cei din reprezentanta din cluj si timisoara.....dar pana la urma am rezolvat problema. ...povestea e mai lunga dar din experienta mea s/ar putea sa te ajut.

e un baiat la cluj care m/a rezolvat.....dar pana sa ajung la el am cheltuit si eu o groaza de bani.

suna/ma daca inca nu ti/ai rezolvat problema.......0744476224

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vorbeşti cumva de dl. Marian? ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

cred ca da;

pe tine te-a ajutat?

Share this post


Link to post
Share on other sites

N-am mai apelat la el, că mi-am rezolvat singur problema, până la urmă.

Share this post


Link to post
Share on other sites

N-am mai apelat la el, că mi-am rezolvat singur problema, până la urmă.

foarte bine :)

ai scapat mai ieftin

:hello2:

Share this post


Link to post
Share on other sites

am bagat ceva bani si inca cativa nervi

Salutare septy ai rezolvat ceva cu masina pana la urma ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now