nk_12321

motor pe seria 240

13 posts in this topic

Pun shi eu o intrebare... de curios.. ce motorashe turbo merg pe o batranica 240??? oare toate care stau pe volvo tractziune spate??? ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Depinde ce te-ar interesa...Benzina sau Diesel? am vazut si motor de Ford pe un 240....Da si tu cateva explicatii la ce iti doresti...

  Cu stima

            MihailCostin

Share this post


Link to post
Share on other sites

cred ca se poate pune diesel-ul de pe seria 700. merita sa incerci.

Share this post


Link to post
Share on other sites

orice! care incape ...  ;);D

asa e, de la seria 7 si 9 toate, ford (  :P ), bmw (  >:( ), etc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci planurile mele sunt sa'mi cumpar un 240 (care sa fie al meu) ca, cam asta o sa'mi pot lua dupa o vara de munci.... shi ma gandeam cu timpul sa'i schimb motorashu...

merg pe 2 principii:

1. sa fie benzina shi turbo...

2. sa fie de Volvo

De fapt chestia asta o vad ca un proiesct de lunga durata ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

    Iti doresc succes in punerea in aplicare a visului tau de a avea acel 240....Daca te-ai hotatrat la varianta benzina ,turbo si obligatoriu volvo,atunci e simplu...cauti un 240 benzinar si ii pui de pe 700 un motor turbo.....si nu ramane decat sa il lucrezi ;D

 

    MihailCostin

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci planurile mele sunt sa'mi cumpar un 240 (care sa fie al meu) ca, cam asta o sa'mi pot lua dupa o vara de munci.... shi ma gandeam cu timpul sa'i schimb motorashu...

merg pe 2 principii:

1. sa fie benzina shi turbo...

2. sa fie de Volvo

De fapt chestia asta o vad ca un proiesct de lunga durata ;D

... este un 240 de vanzare ...  ;) (nui turbo)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Andras244 frumosa bijuteria.... da inca nu am totzi banii mai am un pic de strans ;D

Mashina e superba.... Spor la vanzare...

Shi apoi am pus eu ochii pe unul de aici de la mine din zona... sper sa'i placa proprietarului oferta shi ideile mele ;)

pana la urma nu e numai ca o sa am eu mashina da... (daca e deacort) o sa salvez un volvo batranel de la drumul spre foer vechi >:(

Shi mai vin cu o intrebare.. schimbarea motorului de la unul ne turbo la unul turbo necesita omologare???

Share this post


Link to post
Share on other sites

  Schimbarea motorului presupune oricum un drum la R.A.R pentru a ti-l trece in cartea de identitate a masinii ...iar daca difera de ce a fost pe masina prin faptul ca e turbo nu e o problema ...Bine este sa faci toate aste odata cu schimarea proprietarului in acte ca sa nu alergi de doua ori.Cazi la pace cu proprietarul sa faceti actele dupa ce iti pui motorul pe masina...si bineinteles sa ai acte de provenienta a lui...iti urez suuces deplin....si sa te vedem cu ea la intalnirile urmatoare...

Share this post


Link to post
Share on other sites

240 turbo au avut original motoarele B21FT sau B19/21ET, cu diferenta intre ele ca varianta ET are raportul de compresie mai ridicat decit FT.

daca dorinta ta este sa transformi una fara turbo intr-una cu, cea mai usoara manevra ar fi sa gaseti  un 240 cu un motor de 1,9 sau 2,1, nu neaparat turbo,si sa montezi un combo turbo+carburator, dar va trebui sa faci sapaturi prin locurile de dezmembrari pt partile de care ai nevoie.

ar fi frumos daca ai monta un intercooler in acelasi timp... 8)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multzumesc tuturor pt raspunsuir mi'atzi fost de un mare ajutor  :salut::77:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am si eu de vanzare un volvo 240GLE model 1983 , B19A, motor 1986 cm3 !!! Arata impecabil!! 0762291212

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc mult pt oferta.... dar am renuntat la proect.... acum am alte preucupari.... shi sa fiu sincer nici cu banii nu o duc prea bine.... acum ma gandesc mai mult cum sa fac bani nu cum sa-i cheltui  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now