Sign in to follow this  
Followers 0
cipriano

un sfat va rog

5 posts in this topic

salutare tuturor,nu ma las de volvoul meu oricum dar vreau sa aflu consumul unui vetra b 1998 motor 2.0 16v benzina,si niste sfaturi daca as achizitiona una.va multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Consumul de benzina depinde foarte mult de uzura motorului (numarul real de km parcursi si modul in care a fost condusa pana in acel moment), oricum mai mult de 12-14% intraurban sau 8-9% extraurban nu ar trebui sa consume. Opel este cu probleme de caroserie (rugineste destul de usor) si nu are o faima prea buna in Germania. Presupun, ca e destul de ieftin fiind din 1998, dar trebuie verificat bine. Daca s-a circulat mai mult de 2 ani cu el in Romania sau daca nu ai certitudinea, ca a fost bine ingrijit in aceasta perioada, nu-l recomand.

Later edit: Iti recomand, ca sa mergi cu un bun cunoscator al masinilor (un mecanic de incredere), ca sa ii arati masina. Nu recomand testele la service-uri, eu am fost tras pe sfoara in Romania cu un VW Polo sudata partea stanga spate (inclusiv partea cu roata spate stanga), dupa cum mi s-a spus la RAR -SB desi initial am fost si am platit 320lei la un service specializat in verificarea masinilor pentru achizitionare din Sibiu si nu au depistat problema...dupa ce am aflat era prea tarziu, deja achitasem masina.

Edited by roco

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ii rog si pe colegii de pe forum sa ma ajute, poate e doar un mit, dar eu stiu ca GPL-ul uzeaza mai repede (strica) motorul intr-un anumit fel fel...poate ma insel, atunci scuze anticipate. Poti sa verfici caroseria de deasupra rotilor din interior si sa te uiti pe sub masina dupa rugina, clar a fost revopsita (sau poate a fost tinuta numai in garaj). Daca ar fi, ca sa o achizitoinezi pune deoparte si niste banuti pentru eventuale ´´retusuri´´...o masina second-hand e o loterie... Multa bafta iti doresc!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fiind un topic mono-marca,haideti sa ramanem la oile noastre.Cel mai bine intrebi pe forumul marcii respective si intrebi de ce ai nevoie!

Cu parere de rau acesta de inchide!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  
Followers 0