Midnight Caller

Siguranta siguranta, dar pana la o limita

9 posts in this topic

E infiorator ce se poate intampla la 90km/h fiecare....

Share this post


Link to post
Share on other sites

fratziolor nu incercatzi asta acasa :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ieri in Judetul Valcea...mai exact prin orasul Olanesti, 2 tineri din Rm.Valcea au intrat cu masina intr-un copac la 140 Km/h si au murit pe loc...

Pacat de ei ca erau cam de varsta mea...masina era un Opel Corsa...iar la marimea ei se explica ca n-au scapat...

Share this post


Link to post
Share on other sites

    Din pacate la acea viteza nu stiu daca ar fi supravietuit... chiar si intr-un Volvo... Impactul este prea violent pentru ca organele interne sa faca fata deceleratiei bruste, cu toata protectia oferita de airbag-uri.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu e vorba doar de marime aci. Sunt mai multi factori, poate nu aveau centura. De geaba ai airbaguri si-n podea daca zbori de pe scaun  cu tzeasta in copac.

Share this post


Link to post
Share on other sites

    Din pacate la acea viteza nu stiu daca ar fi supravietuit... chiar si intr-un Volvo... Impactul este prea violent pentru ca organele interne sa faca fata deceleratiei bruste, cu toata protectia oferita de airbag-uri.

Eu sunt aproape sigur ca la viteza de 120km/h intr'un volvo nu mureau daca purtau macar centura de siguranta.... parerea mea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din pacate nu au scapat.

Un coleg de facultate ii cunostea pe amandoi. RIP

Share this post


Link to post
Share on other sites

http://youtube.com/watch?v=T5KFQOcE_VY

60km/h, viteza de impact 120 km/h. Mi se pare socant!

Din cate mi-am dat seama acel BMW si acel Volvo aveau peste 10 ani. Iar in ultimii 10 ani siguranta s-a imbunatatit substantial. Nu cred ca daca s-ar face acum un test asemanator intre in S80 si un Seria 5 dupa impact masinile ar arata la fel de rau. Iar pasagerii poate ca ar fi scapat. Stiu un caz in care unul a intrat cu un S60 intr-un cap de pod, a distrus toata partea din fata pana la montantul A iar el a scapat doar cu un picior rupt.

Cat despre cei din Valcea care au murit, intr-adevar este dureros. Insa eu nu inteleg un lucru:oamenii astia care mor in accidente datorita vitezei excesive nu au trecut si ei printr-o scoala de soferi? Nu au dat si ei un examen psihologic? Nu stiu cat de periculoasa este viteza? Unii si-o fac cu mana lor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now