Sign in to follow this  
Followers 0
Cosmin L

Senzor turbina S40 2.0D - 136CP

11 posts in this topic

Salut,

Stie cineva unde pot schimba un senzor de pozitie turbina la un S40 2.0D 136CP din 2005. Din cate am inteles piesa este aceeasi cu cea de la Peugeot 2.0Hdi, codul acesteia este: 0375p0. Am intrebat la Peugeot si nu prea vor sa se bage pentru ca nu au protocol care sa le permita sa se lege la soft-ul de Volvo.

La Volvo evident ca mi-au zis ca se schimba toata turbina cu 2000 de euro.

Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca era deajuns topicul celalalt

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai nu ai zis Cosmine ca iti monteaza Ciprian senzorul ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

asa am zis, dar se pare ca nu are cum. Plus ca trebuie sa si comand piesa respectiva si nu prea am gasit de unde....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nimic? Nu vine nimeni cu o idee?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca stii ca e aceeasi piesa o schimbi oriunde si eventual mergi sa ti reseteze erorile la un tester. Chiar si la reprezentanta. Sau poti opta pentru varianta second hand.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca stii ca e aceeasi piesa o schimbi oriunde si eventual mergi sa ti reseteze erorile la un tester. Chiar si la reprezentanta. Sau poti opta pentru varianta second hand.

Salut,

Din pacate nu stiu sigur ca este exact aceeasi piesa, ar trebui sa dau jos turbina ca sa vad si crede-ma e super complicat. In al doilea rand se pare ca montajul este destul de greu in sensul ca trebuie sa ai echipament special de masurare a voltajului care se transmite catre senzor in anumite pozitii ale tubinei....sau cel putin asta am inteles eu. Ideea este ca e greu de facut, Peugeot fac la motoarele lor dar nu au soft si pentru Volvo, iar Volvo nu schimba decat toata turbina.

Alta idee ar fi sa schimb intreg actuatorul dar intalnesc aceeasi problema de montaj....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Atunci cumperi o turbina SH si ai rezolvat problema .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bogdan, am verificat acum si se pare ca masina mea chiar are 2 valve de control. Noi am schimbat doar una din ele, e posibil sa fie de la a doua? Am verificat-o acum, e neatinsa.

http://i50.tinypic.com/2ugyzq8.jpg

Mersi,

Share this post


Link to post
Share on other sites

:D

U` re funny :D

Aia e valva ce comanda valva "shut off" de pe admisie .

Share this post


Link to post
Share on other sites

bine carcotasule :)) astept maine actuator + senzor si le schimb. Te anunt de rezultat.

Bafta!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0