Sign in to follow this  
Followers 0
RoweN

Trade-in cu V50

5 posts in this topic

Salut. Am un V50, model 2007, benzina 2.4, 140 CP, cutie automata. Din motive financiare ce tin in principal de consum si performante, am decis impreuna cu sotia sa scapam de el. Gandindu-ma ca va dura prea mult s-o vand personal (si, oricum, nu la un pret foarte bun), am decis sa vizitam cativa dealeri pentru a primi cateva oferte concrete pentru un Trade-in. Intrucat la Volvo V40-ul nou ni s-a parut prea mic iar V60-ul iese din bugetul nostru, am mai vizitat pana acum Ford si Mazda (pentru Focus Wagon/Kuga si respectiv CX-5).

Primul raspuns venit, insa, cel de la Ford, ne-a cam descurajat. Oferta lor este de 4300 Euro, ceea ce mi se pare mult prea putin. Am avea sanse sa obtinem o oferta semnificativ mai buna din alta parte sau pe-acolo se invart toti?

V50-ul nostru are 109.000 km, si, printre altele, Bi-Xenon, aer conditionat automat dual-zone, cruise control, scaune fata incalzite si sistemul audio Performance (fara MP3). Vanzand masina personal, cam ce suma aproximati ca am putea lua? Pe autovit este o singura masina asemanatoare cu a noastra, un S40 2007 2.4i (deci versiunea de 170 de cai), aceeasi cutie automata, dar 43.000 de km. Se vinde cu 8900 de Euro negociabil si este deja la vanzare de cateva luni.

Merci pentru ajutor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nick un trade-in nu itiva oferi cat poti sa iei tu pe ea. Ori o vinzi tu, ori daca te intereseaza consumul poate te gandesti la un gpl

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nasol momentul,pentru ca pe langa consum,mai e si impozit mare(dupa parerea multora),rca mare,si binecunoscuta zicala ca Volvo la revanzare este de jale.

Daca nu ai sansa ca cineva pasionat si cunoscator de Volvo sa isi doreasca o masina ca a ta,va fi destul de greu,daca nu imposibil, sa iei o suma satisfacatoare pentru tine.

Asadar ,ai doua variante:1-sa tii la pret,si sa stai mult si bine,

2-sa ceri undeva la 6000-7000,si sa speri ca iei macar atat(dupa parerea mea, cam la banii astia ai ceva sanse,mai mult este doar hazard)

Succes

Edited by claudiu2525

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nick un trade-in nu itiva oferi cat poti sa iei tu pe ea.

Asta stiu, ce voiam sa aflu insa este daca diferenta de bani dintre a da-o la trade-in sau a vinde-o personal merita asteptarea. In mod practic, fata de un Focus Wagon 2.0 tdci (de ex.), a mea atrage cheltuieli suplimentare de 1300 euro anual la un rulaj de 20.000 km, fara a calcula eventuale defecte.

2-sa ceri undeva la 6000-7000,si sa speri ca iei macar atat(dupa parerea mea, cam la banii astia ai ceva sanse,mai mult este doar hazard)

6500 n-ar fi chiar asa rau. Merci.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu vei vinde 2.4 aspirat cu multi bani, daca era T5 poate mai erau oameni interesati dar 2.4 aspirat si automat pe deasupra nu vinzi mai sus de 5500 E in Romania pt ca orice potential cumparator de V50 se gandeste la consum, performanta si impozit iar 2.4@140cp +Geartronic nu se incadreaza nicaieri, consuma mai mult ca 2.0i, este mai puturos ca acesta iar impozitul este de 4x mai mare .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0