vlpvlp06

Amortizoare nivomat

7 posts in this topic

Salut,

Dupa o cutare pe net sa vad de ce imi sta masina lasata de spate dupa ce am schimbat amortizoare noi,am descoperit ca cele care au fost erau amortizoare nivomat.

Intrebarea este daca se pot reconditiona aceste amotizoare?

Unul este bun iar unul se vede ca a curs ulei din el(motiv pentru care au fost schimbate)

Multumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Amortizoarele NIVOMAT nu se pot reconditiona .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Numai că, pentru Nivomat-uri, curgerile de intensitate redusă nu sunt considerate defecte, le-ai făcut un test înainte să le schimbi?

post-820-0-73961000-1349069324_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Numai că, pentru Nivomat-uri, curgerile de intensitate redusă nu sunt considerate defecte, le-ai făcut un test înainte să le schimbi?

post-820-0-73961000-1349069324_thumb.jpg

Pai nu prea era de intensitate redusa,partea de jos era toata umeda de ulei.

La drum nu simteam ca ar fi ceva in neregula.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stătea maşina mai jos pe partea cu amortizorul curs? Se legăna exagerat în curbe sau la frânare? Aveai senzaţia că-ţi fuge spatele, la curbe? Cârâia sau pocnea la denivelări? Dacă nu, nu şi nu, eu unul, în locul tău, le-aş pune la loc până ar apărea unul sau mai multe dintre simptomele astea. Nu ştiu dacă ar fi bine sau nu, dar eu aşa aş face, având în vedere că un echivalent nou aftermarket e de pe la 2000 de lei în sus (ale mele sunt cam 2700 RON, SACHS, nu ştiu ale tale). Eventual, o testare. Câţi kilometri au făcuţi nivomaturile? Media de viaţă, din câte ştiu, e undeva pe la 200-300.000 km, dar am văzut la dezmembrări şi de pe maşini cu 400-500.000 de kilometri, deci s-ar putea să ai noroc şi să te mai ducă o vreme... ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

1. Nu statea mai lasata cu amortizorul scurs

2. Era destul de rigida pe spate,niciodata nu am avut probleme sa fuga de spate in curbe

3. La denivelari nu dar cand m-am lasat pe portbagaj am auzit un scartait mic de la cel scurs.

4. Un amortizaor nivomat nou pt mine este in jur de 2500 ron(sachs boge 9140391 - este codul de pe cel vechi)

5. Masina are 165.000 km iar amortizoarele nu stiu daca au fost schimbate pana acum.(am sa verific in carte de service)

Problema cu cele care au fost pe masina este ca unul este foarte tare - nu am reusit sa il apas deloc,iar cel scurs este mai moale dar mai tare decat cele noi pe gas.

As vrea totusi daca nu se pot reconditiona sa gasesc unul bun sh prin afara.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now