tudosescu.laurentiu

problema motor s 60 2006 ,incalzeste

4 posts in this topic

buna fratilor.am si eu o problema la care nu pot sa ii dau de cap .cand merg mai tare, pe autostrada dupa 160 km / ora incepe sa creasca foarte tare temperatura lichidului de racire din motor, cobor sub 160 si scade la normal... daca a mai patit cineva rog un raspuns.

masina are 300000 km are radiator nou, pus de curand si am observat ca tot trebuie sa completez cam o data pe luna 1/2litru de antigel.

multumesc anticipat,sper sa ma dumiriti

la fel pateam si cu vechiul radiator , motivul schimbarii a fost o bordura....

Share this post


Link to post
Share on other sites

da motorul e d5 si cred ca am un por pe undeva, motorul nu are apa si nici vapori de apa in el....

arata bine uleiul , stiu cum ar trebui sa arate. totusi problema cu incalzitul de unde ar putea venii?

Share this post


Link to post
Share on other sites

da motorul e d5 si cred ca am un por pe undeva, motorul nu are apa si nici vapori de apa in el....

arata bine uleiul , stiu cum ar trebui sa arate. totusi problema cu incalzitul de unde ar putea venii?

Un por ,un ceva pe circuitul de racire.La viteza mare pe autostrada iti lucreaza si pompa respectiv pt. vreo 3000rpm ,cel putin ,deci se creaza presiune mai mare decit in relanti.. .Daca ai avea garnitura ar urca repede in temperatura si ti-ar fierbe foarte repede apa iar in timp ar fi mai clar

Edited by V50Saphir

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aceiasi problema o avea si Adi Mangalia, la el a fost garnitura de chiulasa .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now