Sign in to follow this  
Followers 0
nnd

bloc optic SONY KSS 540

7 posts in this topic

Am un volvo S40 din 1999 cu radiocaset si cd SC-805 căruia i s-a stricat blocul optic (este Sony KSS 540) pe care nu-l găsesc nicaieri. Motivatia = nu se mai fabrica. Ma poate ajuta cineva sa-l procur ? chiar si second hand.

Share this post


Link to post
Share on other sites

www.n-tronics.com/ntronicslaserpickups.htm -  Aici am gasit ce vrei tu...blocul optic dar se pare ca numai la comanda.Dupa cum spui tu ar trebui sa functioneze totul mai putin CD-ul...La Sony sint cam pretentioase ce-i drept in sensul ca daca nu e cd original face figuri.Eu zic ca se poate inlocui laserul cu alt tip fara probleme ,dar trebuie sa bata la suruburi. In rest citirea se face la fel la toate cd-urile Mai are un surubel de reglaj. Partea asta se duce mai mult mecanic decit electronic,asa ca vezi cu reglajul poate pleaca...Ai putea sa mai dai niste detalii eventual o poza cu laserul...

Share this post


Link to post
Share on other sites

mi l-a reglat un electronist si isi face treaba mai bine ,adica citeste si cd-urile scrise pe calculator.O singura problema insa : mai face figuri ;pe unele le ia la a 2- a sau a 3-a incercare.O sa vad cat o mai merge si poate am sanse sa fac rost de alt bloc optic.Ai avut mare dreptate cu reglajul din surubel, dar electronistul mi-a spus ca de regula nu se umbla acolo si ca poate fi o solutie de moment. O sa vad cum va evolua dar sunt mult mai multumit. Aveam la schimb un bloc optic sony KSS 520 si nu stia nici el daca se potrivea pe pini asa ca nu l-am schimbat ptr ca mi-a spus ca daca nu se potriveste se poate arde ceva asa ca aceasta varianta ramane ca o ultima solutie in caz ca cel vechi nu mai merge . Multumesc ptr. ;) raspuns.

Share this post


Link to post
Share on other sites

stie cineva unde pot sa repar si eu o unitate cd volvo....nu mai citeste nici un cd....please

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai da-ne niste detalii...ce tip este ce nu face...daca radio merge sau nu...si incerc sa te ajut

Share this post


Link to post
Share on other sites

radiocaset cu cd SC-805 iar blocul optic este Sony KSS 540

Radioul merge perfect la fel si caseta.Singura problema este blocul optic.Am scris mai sus ca mi l-a reglat cineva dintr-un surubel, a mers mai bine apoi dar dupa cca 7 zile nu ai citeste aceleasi cd-uri pe care le citea dupa reglaj.Pe unele le vrea cateodata,pentru ca apoi sa nu le mai primeasca.

Multumesc anticipat ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nnd ...pe tine te-am memorat dar mai avem un prieten cu aceleasi probleme...pe el il intrebam ce nu-i merge...Probabil are acelasi defect ca si tine. Eu am pe masina un CD sony care merge perfect,dar m-ar fi tentat unul original 2din sa umplu spatiul .Cam trage curentul pe linga cutiuta de sub casetofon,si ma gindeam ca unul 2din rezolva problema.Bine ca nu l-am cumparat ca vad ca nu sint prea reusite.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0