ADVT5

Soft pompa servo

5 posts in this topic

Salut,

Bine v-am gasit! Primul meu post pe forum.

Am ceva probleme cu pompa de servo si as vrea sa o schimb. Am gasit o pompa in stare foarte buna, din dezmembrari, cu garantie 2 ani, la un pret bun si tot asa. Din cate am inteles, dupa ce se monteaza pompa, trebuie facut soft-ul la reprezentanta.

Imi puteti spune daca softul se poate pune si pe o piesa din dezmembrari?

Masina este un S40, T5 din 2004.

Multumesc!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din cite stiu se face o asa zisa initializare (nimic complicat) ,cu tester Dice sau si alt model dar la pompa noua..Ai pompa electro-hidraulica.Ce probleme anume ai de o schimbi!?

Edited by V50Saphir

Share this post


Link to post
Share on other sites

Piesa din dezmembrari se potriveste daca PN soft este identic cu ce ai pe masina, mai putin SN .

Iti atasez print din VIDA cu PN soft pt masina ta .

post-178-0-82824000-1352569743_thumb.jpg

Tie iti trebuie numai pompa, asadar nu ai de ce umbla la soft .

Atentie cand zic pompa ma refer la faptul ca trebuie desfacuta electronica de pe pompa veche si pusa pe pompa noua .

In mod normal pompa vine cu tot cu EPS si nu se poate "teoretic" desface electronica .

Daca vrei pompa plug&play este nevoie de o pompa de S40/V50 din 2004 pana in 2005. Dupa serie sasiu ~200000 (2006- ) este alta pompa cu alt PN soft si alta mufa .

Daca tu vrei sa pui alta pompa (model nou) nu se poate, adica in mod normal trebuie pompa noua + EPS reload la Volvo + cabluri .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din cite stiu se face o asa zisa initializare (nimic complicat) ,cu tester Dice sau si alt model dar la pompa noua..Ai pompa electro-hidraulica.Ce probleme anume ai de o schimbi!?

Cred ca sunt probleme pe partea mecanica. Scoate un zgomot destul de pronuntat si nu ma refer la bazaitul specific, e mai degraba un uruit atunci cand lucreaza. In interiorul masinii se aude destul de tare.

Piesa din dezmembrari se potriveste daca PN soft este identic cu ce ai pe masina, mai putin SN .

Iti atasez print din VIDA cu PN soft pt masina ta .

post-178-0-82824000-1352569743_thumb.jpg

Tie iti trebuie numai pompa, asadar nu ai de ce umbla la soft .

Atentie cand zic pompa ma refer la faptul ca trebuie desfacuta electronica de pe pompa veche si pusa pe pompa noua .

In mod normal pompa vine cu tot cu EPS si nu se poate "teoretic" desface electronica .

Daca vrei pompa plug&play este nevoie de o pompa de S40/V50 din 2004 pana in 2005. Dupa serie sasiu ~200000 (2006- ) este alta pompa cu alt PN soft si alta mufa .

Daca tu vrei sa pui alta pompa (model nou) nu se poate, adica in mod normal trebuie pompa noua + EPS reload la Volvo + cabluri .

Multumesc, Bogdan! Am inteles ideea. O sa o comand pe cea din dezmembrari si o sa luam de pe ea doar partea mecanica. Luni imi fac timp sa trec pe la tine si mai discutam atunci.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Atentie, ca sa iei doar partea mecanica trebuie taiata carcasa de aluminiu iar daca pompa nu merge ai aruncat banii pe fereastra pt ca nu ti-o mai primeste nimeni inapoi .

Cel mai simplu pt tine este sa iei o pompa de Volvo nu de FORD pt ca difera softul si nu sunt compatibile, iar pompa din dezmembrari trebuie sa aiba aceiasi data si acelasi cod .

Daca iei pompa de Focus iti garantez ca arunci banii pe geam .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now