paunionutz

Freaca roata la Bracaj maxim

33 posts in this topic

Problema este doar la roata stanga, in momentul in care virez maxim dreapta. Atinge in apratoarea de plastic, de fapt a cam facut-o praf. Initial am zis ca sunt rotile pe 17 de vina, dar acum am schimbat si rotile (am pus pe 16 originale) si am schimbat si limitatoarele de bracaj. Problema persista, tot la roata stanga. Asta vara am centrat caseta de directie si am facut unghiul de fuga. Nu am jocuri in directie si nici in articulatie, nu bate nimic, nu scartaie, nu trage stanga sau dreapta, rotile stau drept.

Ca si rezolvare, ma gandesc sa desfac "limbile" opritoare de pe fuzeta si sa-i bag niste saibe, sa o mai distantez un pic. Repet: rotile stau drept, vireaza amandoua la fel de mult (ochiometric masurand), nu am jocuri in directie, articulatie, rulmenti sau amortizoare

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai pus limitatoare de bracaj negre, sau albastre sau albe ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Negre sunt, insa nu cred ca de acolo e problema tinand cont ca la roata din dreapta nu este nici o problema si nici cu rotile pe 17 nu era nici o problema (in partea dreapta)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe stanga e posibil sa ai tocit bratul care se opreste in limitator http://www.skandix.de/en/spare-parts/suspension-steering/axle-mounting/steering-links/steering-stop-limit-wheel-mount/1033265/

Daca zici ca vireaza amandoua la fel nu este din bielete . Singura varianta e limitatoarele cu bratele .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe stanga e posibil sa ai tocit bratul care se opreste in limitator http://www.skandix.d...-mount/1033265/

Daca zici ca vireaza amandoua la fel nu este din bielete . Singura varianta e limitatoarele cu bratele .

Nope... am centrat caseta, prin urmare si bieletele. Bratele nu se vad uzate, dar nu contest. Oricum cred ca o sa-l desfac pe cel de pe stanga si ii pun 2 saibe distantiere, sa-l imping mai in fata

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci daca o rezolvi din saibe e de la brat s-a tocit.Altceva n-are ce sa fie .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am doua brate din acelea pe stoc, de acu' vreo 4 ani, cand le-am comandat din greseala in loc de limitatoare...

Erau 300 de lei bucata, daca ma scapi de ambele cu 200 de lei, ti-as ramane vesnic recunoscator :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am doua brate din acelea pe stoc, de acu' vreo 4 ani, cand le-am comandat din greseala in loc de limitatoare...

Erau 300 de lei bucata, daca ma scapi de ambele cu 200 de lei, ti-as ramane vesnic recunoscator :P

Sa le dau jos sa vad ce si cum este acolo, ca as vrea sa fiu sigur ca de la alea este problema, ca nu prea ma lasa inima sa dau banii pe 2 fiare :))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iti dai seama ce mi s-a rupt mie inima cand am dat 6 :)))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iti dai seama ce mi s-a rupt mie inima cand am dat 6 :smile:))

Trebuia sa le agati pe undeva prin casa, asa decorativ, ca la banii astia... nu sunt de aruncat intr-un sertar :))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am doua brate din acelea pe stoc, de acu' vreo 4 ani, cand le-am comandat din greseala in loc de limitatoare...

Erau 300 de lei bucata, daca ma scapi de ambele cu 200 de lei, ti-as ramane vesnic recunoscator :P

Posibil sa mearga la v 70 2004 awd ? Am observat si eu urma de frecare la roata stanga atunci cand bracheaza la dreapta dar nu pe aparatoarea de plastic ci pe partea metalica spre motor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca sunt la fel, dar mai bine stie Alex

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pana acum ai verificat daca partea mobila e in parametrii, si se pare ca este.

Ai verificat daca nu cumva contraaripile de plastic s-au deplasat spre roata si poate de asta freaca?

Verifica si asta

Share this post


Link to post
Share on other sites

Şi mai verifică, ca să dau şi eu cu bâta-n baltă, dacă nu ţi-e deplasat tot subframe-ul înspre dreapta. ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Mid, merg pe S60, V70, XC70, si S80, jante de 15", 16", 17" si 18"...

Codurile sunt 30748624 / 30748625 (stg / dr).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai gasit rezolvare ? Te intreb pentru ca si eu am aceeasi problema.

Share this post


Link to post
Share on other sites

da. Am desfacut limitatoarele si am bagat saibe in spate. Si gata

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si la mine freaca...amandoua rotile. Am 2 seturi de roti...de vara 235x40 r18 si de iarna 235/45 r17. Ambele freaca. O sa inversez si eu limitatoarele eventual o sa pun si niste saibe.

ps: ms de iedee/

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si la mine freaca...amandoua rotile. Am 2 seturi de roti...de vara 235x40 r18 si de iarna 235/45 r17. Ambele freaca. O sa inversez si eu limitatoarele eventual o sa pun si niste saibe.

ps: ms de iedee/

Am desfacut suruburile de jos de la limitatoare (cele metalice, care tin etrierul. Au 2 suruburi!) si am bagat cate o saiba intre ele si etrier. Am rezolvat problema :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

cum adica care tin etrierul.... pai cum ai reusit asta?

Mai poti pune placutele de frana cand sunt noi?

Ah, m-am prins... intre limitator si etrier....

... Sincer, nu cred ca e o idee buna... nu mai stau presate una peste alta, apar alte forte in suruburi si risti sa le strici....

Share this post


Link to post
Share on other sites

N-am înţeles de ce n-ai băgat şaibele între limitatoarele din cauciuc şi braţ... eu acolo le-am băgat... ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Readuc la viata acest topic in speranta ca voi rezolva problema si la mine.

La masina din profil imi freaca destul de tare anvelopa in carenaj.

Am comandat alte limitatoare de bracaj, insa nu seamana deloc cu ce am eu pe masina.

Fostul proprietar a folosit distantiere la toate rotile pentru a diminua efectul, dar tot freca si cu ele montate.

Eu le-am dat jos pe toate pentru ca vreau masina cat mai stock, fara sa intervin asupra dinamicii.

Cum rezolv problema? Multumesc.

 

 

12784656_1059289107466782_1013885864_n.jpg

12782120_1058008250928201_423740760_n.jpg

12782015_1058008260928200_1967477050_n.t

Edited by Roskat

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut! Sa iti fie de bine si sa te bucuri maxim de ea!Alea de pe masina sunt ceva home-made,alea care le ai in mana sunt originale,dar atentie ca si alea sunt pe culori in functie de marimea jentii(15-16/17-18).

Solutia pe care am gasit-o eu a fost sa bag saibe la suruburile limitatoarelor,in functie de cat cer pana nu mai ating. Le am de vreo 3 ani si nu a mai frecat de atunci.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now