cosmin rotaru

Rog informatie sistem audio.

5 posts in this topic

Va povestesc pe scurt problema.

Am achizitionat de curand un v70 2009.

Am dus masina la o spalatorie in bucuresti, sa o curete bine si la interior ( au facut treaba de nota zece - dupa vreo 5 ore de stat la ei, masina mirosea a nou :).

Doar ca din cauza diferentelor de temperatura, s.a stricat statia. ( spala cu cu apa si solutie mochetele, tapiteria - si apoi baga in interior niste ventilatoare uriase pentru a grabi uscarea ). Nu luasem bon de ei si am luat teapa...

Am fost dupa cateva zile la volvo la Brasov si mi.au spus ca e statia arsa. Ca nu se repara ci se inlocuieste cu una noua care costa vreo 4500 lei.

Am dus statia la mai multi baieti priceputi, dar nimeni n i.a dat de cap.

Am gasit o statie in polonia pe un site gen ebay, si printr.o cunostinta, am cumparat.o.

Am montat.o si tot nu merge.

Am vorbi cu un mecanic de la constanta de la volvo care mi.a spus ca sistemul audio functioneaza fie cu statia originala, fie cu o statie noua, care trebuie codata la ei in service.

Ma poate ajuta cineva in vreun fel?

Multumesc!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cel mai probabil Bogdan G te poate ajuta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu siguranta sunt codate pentru fiecare masina in parte.

Vorbeste cu Bogdan daca poate sa te ajute.

Bun venit printre noi!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu nu cred in "diferente de temperatura", ci mai degraba in stropirea destoinica cu lichide care se inflitreaza peste tot, pana se arde ceva. Chiar sunt curios ce o sa gaseasca Bogdan, daca ii duci vechea instalatie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

V70-ul nou are securitate pe fibra optica, teoretic daca stiu SN statiei vechi pot programa statia noua, la unele ICM-uri am reusit la XC90, cu modelele noi nu m-am jucat decat la RTI iar ala nu se poate programa decat la Volvo avand procesor Renesas (imposibil de editat la ora actuala) .

Daca mai exista statia veche se poate incerca ceva, daca nu, e nasol momentul .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now