Beclea

Filtru sport D5 S60

3 posts in this topic

Buna seara , am un filtru de aer sport conic , am inteles ca ar fi probleme daca il montez , cum ca ar distruge senzorul sau turbina , deci este bine sau nu sa il montez ? Multumesc !

Share this post


Link to post
Share on other sites

NU este recomandat.Decat sa iti montezi un filtru sportconic,mai bine ai resofta masina:).

"filtrele conice exterioare sau in carcasa contin un ulei si, de altfel, tot cu o solutie uleioasa se curata. aceasta se depune in timp pe debitmetru si valorile citite de acesta nu mai sunt reale. sau, mai rau, se arde acel senzor, care este de fapt o rezistenta.

eu am avut acest gen de filtru si am bulit un debitmetru cu el.

nu stiu cum e cu cele tip "panel" care intra in carcasa originala. daca sunt tot din acelea care se curata si nu se schimba...

aici conteaza cati km faci cu masina nu de cat timp folosesti filtrul.

si mai este inca o problema (de principiu): la TD aerul este aspirat fortat (tras de turbina) si este racit de intercooler. asa ca nu prea vad eficienta acestui gen de filtru.

nu sunt negativist dar asta cu filtru sport pe td chiar nu o vad ca pe un upgrade."

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am resoftat masina , as pune filtrul doar pt sunet , ca vreau sa scot carcasa originala si sa il las ca in aceasta poza http://filtre.uv.ro/img/faq01.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now