Roger

Ce model de jante sunt acestea?

18 posts in this topic

Am gasit sa cumpar un set de roti, nte de aliaj si cauciucuri de iarna.

Vanzatorul spune ca au fost pe un C70. Imi puteti spune din poza atasata daca sunt OEM si ce dimensiuni are. Eventual si denumirea lor?

Iar cel mai important este daca se potrivesc pe V60 D2, R-design??

Merci

post-3482-0-67701800-1353340392_thumb.jp

Share this post


Link to post
Share on other sites

Modelul se numeşte Sadira, are Volvo PN 30633786, 7,5 x 17'', ET 45 mm.

Au PCD 5x108 mm, fanta centrală 63,4 mm, adică fix ca V60-ul (la care ET-ul este 50-55 mm, deci puţin mai înăuntru).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc frumos.

Cauciucurile sunt 215/50/17 iar in Certificatul de Conformitate scrie sa pun dimensiunea asta pe jante 7Jx17 cu ET50.

Pot sa apara pb probleme cu ele si sa atinga ceva?

Inca nu am apucat sa le vad, iar pretul lor este de 400 Euro. E mult, e putin?

Edited by HEIMÐALLR

Share this post


Link to post
Share on other sites

7,5J / ET 45 în loc de 7J / ET 50 presupun o roată cu 1 mm mai în interior, pe faţa interioară şi ieşită în afară 11 mm, pe cea exterioară.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut! Un 300-350 euro ar fi un pret bun pentru ele!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut! Un 300-350 euro ar fi un pret bun pentru ele!

Şi pe ce anume te bazezi, când dai astfel de valori? Ai vândut sau cumpărat tu aşa ceva? Ştii tu cu cât se vând jantele de Volvo în Belgia? De unde scoţi suma asta, ai studiat piaţa sau aşa ţi-a venit ţie, să spui şi tu ceva?

Un PN 30633786 nou costă de la 380 euro în sus (pentru o bucată!).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca tehnic voi spuneti ca e ok, cauciucurile sa aiba un DOT cat mai recent (sa zicem de la 2010 in sus) si jantele sa nu fie zgariate sau lovite, atunci le-as lua.

Tot pe la un 350 ma gandesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Care "voi"? Eu am fost singurul care ţi-a dat nişte valori despre cum se modifică poziţia jantei, n-am zis să le iei sau nu, n-am zis că sunt OK sau nu. Nu vreau să mă trezesc că mă caută dracu' acasă, că nu-ţi sunt bune jantele... ;D

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

geaba te cauta acasa ca tu esti la munca

Edited by feraru3333
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Care "voi"? Eu am fost singurul care ţi-a dat nişte valori despre cum se modifică poziţia jantei, n-am zis să le iei sau nu, n-am zis că sunt OK sau nu. Nu vreau să mă trezesc că mă caută dracu' acasă, că nu-ţi sunt bune jantele... ;D

Mai scriu o data: Daca voi spuneti ca e ok.......Se poate intelege si daca voi imi veti spune ca e ok, iar voi inseamna tu si altii care vor urma sa mai posteze.

Iti dai seama ca nu postarea pe forum va fi factorul decizional, nu are rost sa te ambalezi inutil.

Adun niste pareri, ma informez, adulmec si apoi vad eu ce si cum.

Raspunderea mi-o asum 100%

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Şi pe ce anume te bazezi, când dai astfel de valori? Ai vândut sau cumpărat tu aşa ceva? Ştii tu cu cât se vând jantele de Volvo în Belgia? De unde scoţi suma asta, ai studiat piaţa sau aşa ţi-a venit ţie, să spui şi tu ceva?

Un PN 30633786 nou costă de la 380 euro în sus (pentru o bucată!).

Din moment ce pretul lor este de 400 Euro este normal sa mai scada daca vrea sa le vanda! Eu am spus ca un pret de 300-350 euro ar fi bun pentru a le achizitiona. Multumit?

Roger, dace te hotarasti sa le iei, dupa ce le inspectezi vizual treci pe la o vulcanizare sa ti le puna pe aparat sa verifice daca sunt strambe ori dezechilibrate! Bafta!

Share this post


Link to post
Share on other sites

[...]Eu am spus ca un pret de 300-350 euro ar fi bun pentru a le achizitiona. [...]

Iar eu am spus că nu ştii care sunt preţurile în Belgia, pentru jante SH, încercând să-ţi sugerez să nu mai scrii doar pentru a scrie.

Înţelegi, acuma?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iar eu am spus că nu ştii care sunt preţurile în Belgia, pentru jante SH, încercând să-ţi sugerez să nu mai scrii doar pentru a scrie. Înţelegi, acuma?

Din moment ce Roger a spus ca pretul lor la vanzare este de 400 euro, la ce ma intereseaza preturile de vanzare al jantelor sh in Belgia?

Share this post


Link to post
Share on other sites

HEIM' cand cumperi un obiect second hand, indiferent daca e firma sau persoana fizica te poti TOCMI. Eu la xc90 m-am tocmit 700 euro. In momentul cand apare textul in anunt "Pret fix, nu se negociaza" atunci nu te mai tocmesti...desi daca scrie ca produsul este in stare perfecta si il gasesti cu o julitura ai dreptul de a te TOCMI. Roger e un pret ok 350 euro. Daca sunt strambe pe interior n-are nimic...le poti indrepta. Crapate sau sudate sa nu fie!!

ps: Am precizat strambe pe interior deoarece in momentul cand sunt strambe pe exterior in urma indreptarii o sa se juleasca vopseaua.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Andule, citeste TOT CE E IN PAGINA ! Inainte sa incep sa scrii aiurea si sa-l contrazici pe Heim, te mai uiti si la profilul omului ? Ia vezi, din CE oras e Roger ?

Acum putem sa revenim la topic ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mda, azi dupa amiaza mi-a spus ca s-au dat. Practic a pus ieri dimineata anuntul, eu i-am scris la pranz ca vreau sa le vad si azi mi-a spus ca a fost cineva foarte decis sa le ia chiar dupa ce le-a pus. Anuntul a fost al unei colege din intranetul pravaliei. Si eu cred ca aveau un pret bun.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se mai numesc şi SPARTACUS pentru gama C30/S40/V50/C70 de după 2008.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Spartacus (PN 31200995) seamănă, însă au J7 şi ET 52,5 mm şi, din câte cunosc, nu au fost folosite la echiparea originală a C70-ului, la fel cum Sadira nu s-a folosit la C30/S40/V50.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now