Cristi

probleme maner usa

20 posts in this topic

am o problema la v40...usa dreapta spate a ramas blocata si nu o pot deschide...manerul nu pare a fi rupt sau ceva...nu o pot deschide nici din interior...nu pot sa scot nici fata usii decat cand e deschisa portiera....cum fac sa deblochez usa?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Incearca sa o deschizi cu cheia din exterior.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lika,tu ai gaura de cheie altundeva decat la usa soferului sau ai citit foarte in graba ? :)

Galaxy S on IceCream Sandwich

Share this post


Link to post
Share on other sites

deci.....usa din spate daca nu se deschide deloc...ii blocat motorasul de la inchidere centralizata...fata de usa se poate da jos chiar daca usa este inchisa..cei drept se da ceva mai greu dar se da.

daca ai drum in iasi poti veni pe la mine si o facem sa se deschida.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Mc acum am vazut ca e voorba de usa din spate :blush: .Eu am incuietoare si la usa pasagerului(parca),deh model sub 2000!

@Cristi ai incercat sa deschizi/inchizi de mai multe ori?

Share this post


Link to post
Share on other sites

da...am tras de manerele alea de m-am saturat...nici din interior, nici din exterior nu merge...spunea cineva ca trebuie rupt manerul la propriu si de tras de nu stiu ce tija si se deschide usa si apoi de pus alt maner nou...dar mi se pare o varianta deloc inteligenta...ma gandeam doar de scos cumva fata usii sau de introdus ceva pe langa sticla geamului , dupa ce acesta este dat in jos sau nu stiu...un hot profesionist cred ca ar sti sa o deschida mai bine ca noi...posibil sa fie trasa si siguranta aia pentru copii mici dar oricum nu se deschide deloc nici din afara...

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu am avut o masina avariata fata la care nici o usa nu se deschidea....toate motorasele erau blocate...si am avut ceva bataie de cap dar in vreo 2 ore le-am deschis pe toate..

Edited by cipilika

Share this post


Link to post
Share on other sites

zi-mi cum in mare asa...ca nu am drum la iasi...sa fac eu singur de acasa...

Share this post


Link to post
Share on other sites

suna-ma si iti explic...am de scris romane...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cipilika, te rog să descrii detaliat cum se face. Suntem o comunitate, aici, şi poate mai sunt şi alţii care au nevoie de descrierea ta. Mulţumim!

Share this post


Link to post
Share on other sites

ok

deci....citeste indicatiile din poza post-3294-0-17030900-1353525499_thumb.jp apoi trebui sa dai fata de usa jos si sa incerc sa ajungi cu o surubelnita mai lunga si subtire la motorul de la inchidere centralizata si sa tragi de capul ala in sus pana se aude un zgomot mic....si cineva de pe exterior incerca so deschida...asteaptate sa iti ea cel putin 30-40min....ii multa migaiala si spatiu stramt....sport la treaba.

sa nu te astept ca modulul acela sa mai functioneze..... dar se poate inlocui destul de usor.... post-3294-0-94128000-1353525826_thumb.jp

daca ai nevoie de motoras....cred ca stii unde poti gasi unu... :laughing4:

Edited by cipilika
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

o sa incerc sa fac cum ai zis...multumesc mult...si daca reusesc sa o deblochez o sa am nevoie de alt motoras sa inteleg...cat ar fi un pret la tine si sa imi zici daca ai...pentru usa dreapta spate

o sa ma pricep sa inlocuiesc motorasul sau e complicat?

si inca ceva...dupa ce deblochez usa si pana pun alt motoras, daca o inchid se tot blocheaza sau nu mai sta inchisa deloc?

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca il deblochizi exista sansa sa nu se deschida iar daca l-ai deblocat...dar in general nu se mai inchide si deschide usa aceea.

motorasul cu tot cu butuc ii vreo 70ron cel mai bun pret

de schimbat se schimba usor....(treabuie sa ai data jos fata de usa si atunci.)

ps: ii posibil daca ai forta de mai multe ori....sa se fi rupt si acea clema de plastic care face legatura dintre parghie si maner....oricum sa nu iti fie frica sa ma suni atunci cand desfaci usa.post-3294-0-18214800-1353528349_thumb.jp

Edited by cipilika

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am avut si eu aceeasi problema.. La mine s-a rupt si manerul si iesise si tija din maner in broasca.. Mai rau aveam si siguranta de copii pusa si nu puteam sa o deschid nici de afara nici din interior. Trebuie sa scoti banchetele si ai nevoie de o surubelnita foarte scurta pentru a desface suruburile de la fata de usa de pe margine. Cel de jos eu nu am reusit si am tras de fata pana a iesit peste.. Apoi bagi mana in usa spre broasca, te uiti unde intra tija si tragi .. Ar trebuii sa se deschida.

Share this post


Link to post
Share on other sites

am deblocat usa...avea si siguranta pentru copii trasa...si manerul de afara nu mai actiona pentru deschidere...era sarita o tija mica de la locul ei...le-am pus toate cap la cap si merg...nu mai trebuie sa achizitionez nici vreo piesa...dar am stat jumatate de zi...acum merge ca noua...

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

ma bucur ca ti-ai rezolvat problema

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am si eu ca sa zic asa o problema asemanatoare , aseara mi-a tras una de maner mai tare si mi-a sarit din loc tija actioneaza dar nu se deschide din interior , din exterior pot sa o deschid si la fel si de la inchiderea centralizata , adevaru-i ca imi sta putin ciudat pe lăcaş. nu pare a fi rupta. Exista o pozitie in care totusi se misca tija dar nu se deschide

Share this post


Link to post
Share on other sites

La S6o ai cabluri si nu tije. trebuie sa dai fata de usa jos si vezi ce s-a intamplat

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dupa cum am observat pare a fi un fel de nit de plastic :-s

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am patit-o si eu la v 40, marti incerc sfaturile de mai sus, tineti-mi pumnii pentru ca am 2 maini stangi si sunt dreptaci....

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now