Sign in to follow this  
Followers 0
gfieraru

Ambreaj s60 2011 1.6 drive, 6 viteze manual

5 posts in this topic

Am inceput un topic nou fiindca nu am gasit topic asemanator.

Intro zi pe drumul spre acasa am notificat ca nu mai pot sa schimb vitezele, m-am oprit si nu puteam sa scot masina din viteza, dupa asta am oprit motorul si am putut sa schimb vitezele. Am chemat Volvo asistance si cei de la Volvo recovery au venit si mi-au zis ca mi s-a stricat ambreajul, partea hidraulica sau ambreajul in sine, m-au dus acasa, mi-au dus masina la sevice. Dimineata urmatoare mi-au dat o alta masina pana cand al meu o sa fie reparat. Masina are aproximativ 20.000 de mile. Intrebarea mea este daca a mai avut cineva probleme asemanatoare, daca reparatia a fost acoperita de garantie.

Luni planuiesc sa contactez servicul sa aflu problema exacta, o sa va tin up to date.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu am auzit probleme cu MMT6 pe la Ford, mai mult ca sigur ceva probleme la cilindrul receptor. Chiar sunt curios ce a fost defect .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Azi am fost la Volvo, si mi-au zis ca ambreajul in sine s-a stricat (clutch disc), partea hidraulica este ok. La piese i-au dat 'backorder' ( nu se stie exact cand va sosi ) si s-ar putea sa dureze pana in 17 decembrie. (mi se pare ca am ghinion cu masina asta)

Costurile reparatiei si masina de schimb este acoperite de Volvo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu zic sa nu te impacientezi cit timp ai masina in garantie.Pina se "rodeaza" componentele esti in garantie si cam pina atunci pica ce este de picat ,la unele componente cu defecte de fabricatie ,sa zicem.Eu zic sa iti faci probleme doar daca vei avea "caderi"=vizite la service dese dupa garantie ,altele decit schimbarile de consumabile.

Oricum sa o stapinesti sanatos.

Edited by V50Saphir

Share this post


Link to post
Share on other sites

Masina a fost reparat spre norocul meu mult mai repede decat 17 decembrie, azi l-am primit inapoi. Ambreajul se simte mult mai usor decat dinainte si vitezele se schimba mai usor.

Multumesc pentru raspunsuri.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0